Живот

СМРТОНОСНА ЛИСТА: Овие 5 работи УБИВААТ како и пушењето, а ги правиме секојдневно

СМРТОНОСНА ЛИСТА: Овие 5 работи УБИВААТ како и пушењето, а ги правиме секојдневно СМРТОНОСНА ЛИСТА: Овие 5 работи УБИВААТ како и пушењето, а ги правиме секојдневно Свеста за штетноста од пушењето станува се пошироко распространета на глобално…

Ако си го продолжувате работното време го зголемувате ризикот за мозочен удар

Светската здравствена организација објави податоци од нова студија за тоа како продолжувањето на работното време влијае на здравјето. Од мозочен удар или срцеви болести поврзани со предолго работно време во 2016 година умреле околу 745.000 луѓе,…

Фотографијата од Св Јован Канео победник на лондонски „Тајмс“

Станува збор за фотографија на Стив и Џин Куртек, испратена до весникот на отворениот конкурс за најдобра фотографија, за потребите на специјалното издание за патувања „Trailfinders”. Победниците на серијата седмични фотографии влегуваат во трка за…

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да откаже во секој миг

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Ако ги приметите, задолжително јавете се кај вашиот лекар, бидејќи ситуацијата може да биде посериозна отколку што…

Еве како правно да исчистите кожна облека. Водата е строго забранета

Ако имате кожна јакна, панталони или некое друго парче кожна облека, сигурно сте се двоумеле како правилно да го исчистите. Кожните јакни изработени од преработена кожа најдобро да ги искчистите со марамчиња и креми. Може да се користи и памучна…

Еве како правилно да исчистите кожна облека. Водата е строго забранета

Ако имате кожна јакна, панталони или некое друго парче кожна облека, сигурно сте се двоумеле како правилно да го исчистите. Кожните јакни изработени од преработена кожа најдобро да ги искчистите со марамчиња и креми. Може да се користи и памучна…

Секој хороскопски знак си има по една супермоќ: Дали ја знаете вашата?

Овен – неограничена енергија Припадниците на овој знак може да бидат јунаци чија енергија никогаш не пресушува. Брзи се, снаодливи, па дури и може да не јадат и не спијат сè додека не го добијат она што го сакаат. Бик – супер сила Не бадијала се…

Мажи со долги коси. Да или не?!

Долгата коса не е само фризура за жени. Мажите носеле долга коса уште во античка Грција, каде се сметала за симбол на моќ и богатство. Во модерно време, долгата коса главно се поврзува со лоши момци и бунтовници. Во 70-тите, 80-тите и 90-тите…

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско време да го пробате и да видите зошто е еден од најпопуларните козметички производи веќе неколку години. Путерот е растително масло кое е цврсто на собна температура…

Вики од „Подобар живот“ на 59 години во бикини. Покажа неверојатно тенок струк!

Српската актерка Лидија Вукичевиќ, која гледачите ја паметат по улогата на Виолета во серијата „Подобар живот“, сподели уште една предизвикувачка фотографија на Инстаграм. Таа позираше во тиркизен костим за капење и откри дека е на одмор во Египет.…