Здравје

Медицински центар од Бугарија започна со вакцинација на граѓани на Македонија

Медицинскиот центар „Комак Медикал“ на д-р Милен Врабевски со помош на повеќе бугарски министерства и Царинската агенција, започна со вакцинирање против Ковид-19 на граѓани од Македонија на граничните пунктови Станке Лисичково – Делчево и Златарево…

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ПЛАСТИЧНО ШИШЕ ШОКИРАШЕ 2 МИЛИОНИ ЛУЃЕ! Еве што се случува со нашите бели дробови кога ќе испушиме само една цигара

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ПЛАСТИЧНО ШИШЕ ШОКИРАШЕ 2 МИЛИОНИ ЛУЃЕ! Еве што се случува со нашите бели дробови кога ќе испушиме само една цигара ЕКСПЕРИМЕНТ СО ПЛАСТИЧНО ШИШЕ ШОКИРАШЕ 2 МИЛИОНИ ЛУЃЕ! Еве што се случува со нашите бели дробови кога ќе испушиме…

СО КИНЕСКА, РУСКА ИЛИ АМЕРИКАНСКА?: Се вакцинираше Шеќеринска

Република Македонија нема да добие покана, ако добие, како што најави министерката Шекеринска, туку државата со ново име Република Северна Македонија Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се вакцинираше против Ковид-19. Оваа…

Не треба сите да примиме иста вакцина, а една е најдобра за хронично болните: Најпрецизни упатства од експертите

Сите хронични пациенти треба да примат вакцина против ковид 19 и, во договор со докторот специјалист, да изберат најдобро време за вакцинација, за да биде најефективно, е едногласна проценка на експертите. Кога станува збор за најтешките хронични…

Гебреисус: Се уште е многу рано да се зборува за крај на пандемијата

Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека и покрај тоа што се намалува бројот на новозаболени и починати од последици од Ковид-19, многу е рано да се зборува за крај на пандемијата. –…

Објавувањето „селфи“ предизвикува ментално пореметување » ekran

Сликањето и објавувањето селфи има лошо влијание врз психата, тврдат научниците. Објавувањето селфи на социјалните мрежи стана практика. Без оглед дали луѓето тоа го прават од досада или за да привлечат внимание, оваа навика не е секогаш безопасна…

СМРТОНОСНА ЛИСТА: Овие 5. работи УБИВААТ како и пушењето, а ги правиме секој ден

Свеста за штетноста од пушењето станува се пошироко распространета на глобално ниво, но модерното време се карактеризира со фактори кои постепено го поместуваат пушењето од врвот на списокот на смртоносни навики, предупредуваат американски научници.…

Бугарија ќе се приклучи на договорот на ЕК за две години со Фајзер

Бугарската влада одлучи да се приклучи на договорот што Европската комисија го потпиша со Фајзер. Како што јави дописникот на МИА од Софија, договорот предвидува вакцини за 2022 и 2023 година за цела ЕУ. – Значи, прашањето е решено, коментира…

Италија го укина карантинот за патници од ЕУ, од Велика Британија и од Израел

Во Италија од денеска е укинат карантинот за патниците од земјите-членки на Европска Унија, од Велика Британија и од Израел. Но, за влез во земјтата и понатаму е потребен негативен тест на Ковид-19. Минатата недела беше најавено укинување на…

157 примероци од 49 места во Скопје покажуваат дека водата е безбедна за пиење

Водата во Скопје е безбедна за пиење, покажуваат податоците од мострите од 157 примероци за физичко-хемиска и 157 за микробиолошка анализа на вода за пиење земени од 49 мерни места во Градот Скопје. Од ЈП Водовод и канализација – Скопје информираат…