Занимливости

Зборови што ја содржат суштината на животот: Ненадминливи цитати на Томас Ман

Томас Ман е писател кој одбележа една книжевна епоха. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1929 година. Делата на Томас Ман се класика во светската литература, а неговите зборови се цитираат и ден денес. „Љубовта, а не разумот, е таа…

Њусвик: Пентагон создаде досега невидена тајна армија од 60.000 луѓе

Во изминатата деценија Пентагон создаде досега невидена тајна армија од десетици илјади војници, изведувачи и цивили кои дејствуваат под прикритие на терен и во кибер просторот, дознава Њусвик. Американскиот неделник денеска објави ексклузивен…

За сите кои го навредуваа: Соработник на евровизиската делегација објави фотографија од спалната соба на Гарванлиев во Ротердам

За сите кои го навредуваа: Соработник на евровизиската делегација објави фотографија од спалната соба на Гарванлиев во Ротердам За сите кои го навредуваа: Соработник на евровизиската делегација објави фотографија од спалната соба на Гарванлиев во…

Истражување: Ајкулите имаат вроден ГПС осет за движење во океанот

– Научници од американската сојузна држава Флорида дојдоа до заклучок дека ајкулите го користат магнетното поле на Земјата како систем за водење, односно како еден вид ГПС. Ново истражување, објавено во списанието „Карент бајолоџи“ (Curent…

ТЕЖОК ПЕРИОД НА СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА: Со последните атоми енергија, размислуваше да го ПРОМЕНИ ТЕСТАМЕНТОТ!

Таа се зарази со вирусот во март 2020 година. Американската поп-sвезда Пинк (41) раскажа како се чувствувала кога имала Корона и дека тоа е инспирација за нејзината нова песна. Во едно интервју што го даде за Марк Рајт за Радио срце, таа рече дека…

Најголемите фаворити на Евровизија годинава

– Во тек се последните подготовки за новото издание на Евровизија, што ќе почне утре, на 18 мај, односно кога ќе се одржи и првото полуфинале на ова европско музичко натпреварување. Според сегашните податоци на обложувалниците, најголем фаворит за…

Џејден Смит отвора ресторан за бездомници

– Синот на славниот глумец Вил Смит, пејачот и глумец Џејден Смит (22), планира да отвори ресторан во Лос Анџелес, каде што бездомниците ќе јадат бесплатно. Ресторанот ќе се вика „Те сакам“(I Love You), како што гласи и неговиот бизнис со камиони со…

Не ви оди во љубовра? Пресметајте го вашиот ЛИЧЕН БРОЈ и лесно решете ги сите недоумици!

Постојат многумина кои им даваат големо значење на броевите, и ако припаѓате на таквите, нумерологијата може да даде одговори на многу прашања, како за вас, така и за вечното прашање – дали сте добар пар со вашиот партнер. Принципот е крајно…

Научник предупредува: Ако има живот на Марс, луѓето може да бидат одговорни за неговото постоење

Сподели со своите пријатели Бидејќи неколку вселенски летала со човечко потекло во моментов „престојуваат“ на Марс, научниците, доколку најдат траги од живот, прво ќе треба да докажат дека се навистина од вонземско потекло. Loading... Научниците…

Кризата и неодговорните… Властите ги повика граѓаните да не полнат гориво во најлонски вреќи

Кризата со гориво во САД создаде редици со луѓе кои се обидуваат да се снабдат со резервни количини на гориво на секој начин. Последните денови може да се видат повеќе фотографии, кои покажуваат на кој начин се снаоѓаат луѓето за да дојдат до повеќе…