Тенис

Ако се затворат границите, Австралија Опен може да се премести!

Иако има доста време до тогаш, Австралија ќе ги затвори границите до средината на 2022 година, со цел целосно да се спречи надворешното ширење на коронавирусот. Тоа би можело во голема мера да влијае на првиот Грен слем турнир за следната тениска…

Австралија опен 2022, може да не се одржи во Австралија

– Австралиските власти очекуваат дека границите на земјата ќе бидат затворени поради пандемијата најмалку до средината на 2022 година. Ова значи дека играчите ќе мора да поминат низ двонеделен карантин за да играат во Мелбурн. Сепак, по овогодишното…

Ноле не е сигурен на врвот: Ако Медведев го освои Роланд Гарос, Ѓоковиќ паѓа од бр. 1

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, загуби 400 бода на првото место на АТП листата со поразот во финалето во Рим од Рафаел Надал, но се уште е лидер пред Русинот Медведев. Првата позиција за Ноле е загарантирана барем до Ролан Гарос, а…

Надал до монструозно остварување!

Кариерата на Рафаел Надал е една од најшареноликите, најбогатите во историјата на тенисот. Шпанскиот тенисер со вчерашната победа во Рим против Новак Ѓоковиќ, заокружи еден неверојатен, па и спектакуларен рекорд за кој многумина сонуваат.…

Федерер: Подобро да сум 800-ти на АТП ранкингот, отколку…

Искусниот тенисер, Роџер Федерер ќе се врати на терените по проблемите со повреди и ќе настапи на домашниот АТП турнир од серијата 250 во Женева. Швајцарецот ќе биде прв носител на турнирот, како осмопласиран на АТП ранг листата, а по повод таа тема…