Телефони

Новиот Huawei Watch 3 ќе се грижи целосно за вашето здравје

Huawei во втората половина на годинава планира да го лансира новиот смарт часовник Huawei Watch 3 кој целосно ќе се грижи за здравјето на корисниците преку различни сензори за што во Кина веќе доби соодветни медицински сертификати. Huawei Watch 3…

Android 12 ќе има големи измени во интерфејсот

Google наскоро ќе ја одржи годишната конференција за девелопери на која како главен фокус ќе биде ставен новиот интерфејс на оперативниот систем Android 12. Според првичните информации не очекуваат големи измени во иконите, копчињата, анимациите,…

Oppo го претстави Find X3 Pro Mars Exploration смартфонот (ВИДЕО)

Кинеското вселенско летало Tianwen-1 успешно слета на Марс, а за тоа да се одбележи, кинескиот производител на смартфони Oppo претстави специјален паметен телефон. Ова е специјално издание на моделот Find X3 Pro, под име Find X3 Pro Mars…

McLaren и Richard Mille изработија часовник вреден 820 илјади евра

Производителот на луксузни часовници McLaren и производителот на часовници, Richard Mille, склучија договор за соработка и го лансираа новиот луксузен часовник со вредност од 1 милион долари. Моделот RM 40-01 Automatic Turbilon McLaren Speedtail има…

Sharp го објави AQuos R6 со екран од 240Hz и огромен Leica сензор од 1 инч (ВИДЕО)

Sharp го претстави AQUOS R6, најновиот премиум паметен телефон на компанијата во летната линија за 2021 година во Јапонија. Телефонот го има првиот 6,6-инчен WXGA + IGZO OLED екран на светот со прилагодлива брзина на освежување од 1Hz до 240Hz, за…

А1 Телеком Австрија групацијата го забрзува воведувањето на 5G во Средна и Источна Европа

Телекомуникациската групација известува за напредок во Австрија, Словенија и Бугарија А1 Телеком Австрија групацијата веќе обезбедува 5G мрежи за 3,8 милиони Австријци, активирајќи повеќе од 1.000 локации оваа година, во урбаните и руралните…

Протекоа детали за екранот и батеријата на Poco M3 Pro 5G

Poco неодамна најави дека Poco M3 Pro 5G, кој пристигнува на 19. мај, ќе го покренува Dimensity 700 чипсет. Сега дознаваме дека паметниот телефон ќе има 6,5-инчен DotDisplay со FullHD+ резолуција и брзина на освежување од 90Hz. Poco истакна и дека…

Leica бара нов партнер, кандидати се Xiaomi и Honor

Според тврдењата на инсајдерите, завршува партнерството помеѓу компаниите Leica и Huawei, поради што германската компанија бара нов партнер кој произведува паметни телефони. Huawei P серијата смартфони наводно ќе бидат последните уреди со логото на…

Како новиот Face ID ќе се одрази на дизајнот на iPhone 13?

Apple планира да употреби нов Face ID VCSEL сензор кој ќе биде за околу 40% помал во површина од претходно што може позитивно да се одрази и врз целокупниот дизајн на iPhone 13 и сите следни модели. Првата видлива промена во однос на претходните…

Honor V50 ќе биде прв смартфон со Snapdragon 755G процесор

Honor за "ванила" моделот на Honor 50 смартфонот најверојатно планинара да го употреби новиот осум-јадрен Snapdragon 755 процесор со 5G поддршка кој е всушност трет по моќност чипсет на производителот Qualcomm. Honor 50 Pro како помоќен и поскап…