Технологија-Наука

Овој неверојатен инфографик го прикажува изгледот на дождот во другите делови од Сончевиот систем

Врнежите се многу пораспространети низ Сончевиот систем отколку што се претпоставува. Очигледно врне вода на Земјата. Но, на Марс паѓа „снег“ од јаглерод диоксид, на Титан врне дожд од метан, сулфурна киселина на Венера, а на Нептун можеби врнат…

Поранешниот астронаут и челник на ЕСА предупредува: Кина планира да лансира повеќе ракети кои неконтролирано ќе паѓаат на Земјата

Кинеската ракета Long March 5b“, која за време на викендот падна неконтролирано во Индискиот океан, а пред тоа добро го исплаши и загрижи светот, не е ниту прва ниту последна што го стори тоа. Како што е потврдено од Европската вселенска агенција…

Илон Маск не се шегува, навистина ќе лансира криптовалута на Месечината

SpaceX ќе го лансира сателитот Doge-1 на Месечината, кој ќе биде наменет за собирање на „лунарно-просторни податоци“, користејќи камери и сензори. Сателитот во Месечевата орбита го испраќа компанијата Geometric Energy Corporation (GEC), а во…

Групер стана дел од полски Асеко кој целосно ја презема компанијата на Нина Ангеловска

Групер најголемиот македонски веб сајт за продажба на купони и е-трговија стана дел од аквизицијата на полската групација Асеко. Групер е основана од Нина Ангеловска која беше и министер за финансии. Payten, кој е дел од полската групација Asseco…

Телефони

Илон Маск не се шегува, навистина ќе лансира криптовалута на Месечината

SpaceX ќе го лансира сателитот Doge-1 на Месечината, кој ќе биде наменет за собирање на „лунарно-просторни податоци“, користејќи камери и сензори. Сателитот во Месечевата орбита го испраќа компанијата Geometric Energy Corporation (GEC), а во…

Групер стана дел од полски Асеко кој целосно ја презема компанијата на Нина Ангеловска

Групер најголемиот македонски веб сајт за продажба на купони и е-трговија стана дел од аквизицијата на полската групација Асеко. Групер е основана од Нина Ангеловска која беше и министер за финансии. Payten, кој е дел од полската групација Asseco…

Lenovo Yoga Pad Pro 13 ќе биде лансиран на 24. мај

Откако минатата недела го најави својот Yoga Pad Pro 13, Lenovo го откри датумот на лансирање на својот претстоен таблет. Уредот треба да биде најавен на 24. најавен во Кина. Последната најава потврдува и дека Yoga Pad Pro ќе донесе четирикратен…

PlayStation 5 ќе нема ниту за лек низ продавниците и во наредната година

Sony најверојатно ќе има претешка задача да одговори на огромната побарувачка од страна на фановите, па затоа се предвидува сценарио според кое ќе има ограничени количини на новата гејмерска конзола PlayStation 5 во физичките продавници. За…