Свет

Амбициозен план на кинеските здравствени власти: За пет дена ќе тестираат девет милионски град на ковид-19

Кина од денеска почнува да спроведува масовна кампања за тестирање на ковид-19 во градот Чингдао, во кој живеат околу девет милиони... Прочитај повеќе тука...Свет – Слободен печат

ОВАА ВАКЦИНА МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ПРОТИВ КОРОНА? Тестирањето е во тек, научниците оптимистични!

Британски научници започнаа со тестирање на вакцина против туберкулоза, позната како БСЖ, која беше изработена во 1921 година, за да... Прочитај повеќе тука...Свет – Локално

Балкан

Случај „Златна зора“: Лидерот на партијата и шест поранешни пратеници се соочуваат со затвор од пет до 15 години

За раководството на криминалната организација, односно за лидерот на „Златна зора“ и за шестемина поранешни пратеници, нема да бидат... Прочитај повеќе тука...Регион – Слободен печат

Продолжува рочиштето за казните на членовите на Златна зора, пред судот повторно закажани протести

Судот во Атина, денеска се очекува да ги соопшти одлуките околу барањата на адвокатите за олеснителните околности и ублажувањето на... Прочитај повеќе тука...Регион – Kurir.mk

Протести пред судот во Атина: Продолжува изрекувањето казни за членовите на Златна зора

Судот во Атина, денеска се очекува да ги соопшти одлуките околу барањата на адвокатите за олеснителните околности и ублажувањето на... Прочитај повеќе тука...Балкан – Република

Враќање во детството: 200 илустрации на книги од Димитар Кондовски на изложба во Мала станица

Илустрациите на книгите како „Зоки Поки“, „Колибата на чичо Том“, „Белото циганче“, се дел од 200-те илустрации од големиот ликовен... Прочитај повеќе тука...Независен Весник