Свет

Вознемирувачко видео: Колабираше балкон на Малибу – 10 луѓе паднаа на карпи

Десет луѓе се повредени, од кои двајца се наоѓаат во критична состојба откако балкон колабираше на плажа на Малибу. Инцидентот се случил за време на забава кога на балконот имало 10 луѓе. -Група луѓе беа на балконот и слушнавме како пука нешто. Ги…

Брод на американската крајбрежна стража испукал 30 предупредувачки истрели кон ирански бродови

Ова е втор пат во последниот месец американски воени бродови да мора да испукаат предупредувачки истрели поради, како што наведуваат, опасното однесување на иранските бродови во регионот, по релативното затишје во текот на минатата година.…

Додик се откажа од противењето на воената вежба, во БиХ пристигнуваат стотици американски војници

Вежбата Брз одговор 21, со која ќе раководи командата на американската војска за Европа и Африка (УСУКОМ), е дел од големата воена вежба која годинава се одржува на целиот европски континент, наводно со цел увежбување на одбраната на Европа и…

Швајцарски весник: Балканот е легло на антиваксери

Но во меѓувреме, се наведува, кампањата заглави. Причината е недовербата на граѓаните кон вакцинирањето. Тоа е и една од позадините на отворањето на српската програма за вакцинирање и за соседите. „Фактот што Србија во март својата програма за…

Рама: Решен сум да го заменам Илир Мета, тој ја срами земјата

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денес изјави дека е решен да го смени претседателот на Албанија, Илир Мета, од неговата позиција бидејќи „ја посрамотил земјата“. Рама рече дека претседателот Илир Мета треба да биде разрешен затоа што тој го…

Путин играше хокеј: Се тестирав за антитела, одлични резултати (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин постигна неколку погодоци во хокеарски меч во аматерската лига, играјќи за прв пат од почетокот на пандемијата на коронавирус, откако пред еден месец беше вакциниран против Ковид-19, пренесе Ројтерс. Путин рече…

Џонсон даде зелено светло за внимателни прегратки

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска даде зелено светло за прегратки со претпазливост и послужување пиво во пабовите, по неколку месеци строги ограничувања. Владата во февруари објави план во четири чекори за постепено ублажување на социјалните…

Унгарија не дава раска да падне врз Кина околу Хонгконг

Будимпешта ја блокира секоја изјава со која треба да се осуди мешањето во демократските преоцеси во Хонконг. За Унгарија нејзините врски со Кина се поважни од единството на ЕУ Колку надворешната политика на Европската унија е расцепкана поради…

Во куќата на ужасот во Ритопек: Во дневната соба пронајдена ДНК од убиениот навивач Здравко Радојевиќ

Семејството на исчезнатиот навивач Здравко Радојевиќ, кој исчезна во ноември минатата година, било известено дека тој бил убиен во оваа куќа. Нови ДНК траги на жртвите се пронајдени во куќата на ужасот во Ритопек, која наводно ја користел кланот на…

Богдановиќ: Ќе се бориме да не биде изгубена битката за просторот кај „Треска“ и спроти „Холидеј ин“

„Ние ќе се бориме да не биде изгубена битката за градење на просторот на „Треска“ и спроти „Холидеј ин“, изјави градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ за емисијата „360“. Според него, сите институции треба да се вклучат во решевање на…

Балкан

Tупурковски за распадот на СФРЈ: Македонија се определи за независност и за самоопределување

Васил Тупурковски, последниот член на Претседателството на СФРЈ по подолго време излезе во јавносст. Тој во заедничко интервју во „Политика“ заедно со членовите од Хрватска и од Србија, Стипе Месиќ и Борисав Јовиќ вели дека добро знаел каква е…

Насекаде прскало крв: Ова е машината за мелење луѓе на Веља невоља

Српското министерство за внатрешни работи конечно ја покажа машината за мелење месо на познатиот Велимир Беливук. Но, Веља невоља машината не ја користел за да измели свинско месо туку тука ги мелел неговите жртви.Тоа го правел буквално, ги ставал…

Бугарскиот европратеник Џамбаски до Заев: Не ја разбирам вашата арогантност и дрскост да поставувате ултиматуми пред Унијата

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски се огласи на неговиот фејсбук-профил по повод средбата на премиерот Зоран Заев со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на која што средба премиерот нагласи дека македонскиот јазик и…

Ердоган: Ќе го мобилизираме целиот свет против Израел за да престане теророт

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој во телефонските разговори со палестинскиот претседател Махмуд…

Ердоган: Ќе го мобилизираме целиот свет против Израел за да престане теророт

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој во телефонските разговори со палестинскиот претседател Махмуд…

Целосно вакцинирани 12 отсто од населението во Грција

Од 3.740.000 вакцинации спроведени во Грција од почетокот на процесот на имунизација, речиси два и пол милиони граѓани се вакцинирани со првата доза, односни 23,7 отсто од населението, а над 1.245.000 се ревакцинирани, што е 12 отсто од…

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна, Србија важела за земја со најголема стапка на вакцинација против коронавирус во Европа (покрај Велика…

Ердоган се закани: Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој во телефонските разговори со палестинскиот претседател Махмуд…

Мицотакис и Санчез ја истакнаа важноста на дигиталниот зелен сертификат за вакцинација за слободно движење на граѓаните

Дигиталниот зелен сертификат за вакцинација, пандемијата и начинот на справување, европскиот фонд за закрепнување, Европа во пост- Меркел ерата, но и како решиле да станат политичари, беа темите за кои дискутираа премиерите на Грција и Шпанија…

Убавата Aна внесе раздор меѓу Земунскиот клан

Првите посериозни кавги меѓу Земунскиот клан се случија на почетокот на 2000 година а за што ако не за жена. Ана Симиќ е девојката која го разби кланот и неколкумина прати или во гроб или во затвор. Која е Ана Симиќ? Убавата Ана е сопруга на…