Спорт

Електричниот Renault 4Ever ќе доаѓа од Словенија

Renault веќе претстави прототип на електричниот ретро модел „5 “ на почетокот на оваа година (сериската верзија се очекува во 2023 година), но се чини дека е планирано заживување и на друга легенда на француската фабрика иконата на четири тркала…

Бензините поевтинуваат а цената на дизелот останува непроменета

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ја намали малопродажната цена на бензините, додека цената на дизелот останува иста… Цените на нафтените деривати во нашата земја во наредниот период од седум дена ќе се намалат во просек за 0,51 %. Имено,…

Милан, Јуве и Наполи можат да завршат со ист број бодови

Иако е малку веројатно, на крајот од сезоната во Серија, три екипи можат да завршат со идентичен број бодови. Тоа се Милан, Наполи и Јувентус кои се во игра за двете преостанати места кои водат во Лигата на шампионите откако Интер и Аталанта веќе…

Претседателот на ФФМ на прославата на титулата на Шкендија лета „орли“

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, беше дел од вечерашната прослава на четвртата титула на Шкендија во домашниот шампионат. На свеченоста Сејдини заедно со сопственикот на Шкендија, Дестани и фудбалерите…

Фудбал

Милан, Јуве и Наполи можат да завршат со ист број бодови

Иако е малку веројатно, на крајот од сезоната во Серија, три екипи можат да завршат со идентичен број бодови. Тоа се Милан, Наполи и Јувентус кои се во игра за двете преостанати места кои водат во Лигата на шампионите откако Интер и Аталанта веќе…

Претседателот на ФФМ на прославата на титулата на Шкендија лета „орли“

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, беше дел од вечерашната прослава на четвртата титула на Шкендија во домашниот шампионат. На свеченоста Сејдини заедно со сопственикот на Шкендија, Дестани и фудбалерите…

Плеј-оф за пласман во Премиер лига: Борнмут и Свонси со минимални предности (видео)

Екипите на Борнмут и Свонси обезбедија победи во првите полуфинални натпревари за пласман во Премиер лигата. Борнмут славеше со 1:0 на свој терен против Брентфорд со голот на Данџума во 55. минута. Реваншот е на 22. мај. Во другиот полуфинален меч…

Монца и Лече на пат да „извисат“ за пласман во Серија А

Екипата на Монца претрпе убедлив пораз на гостувањето кај Читадела во првиот меч од плеј-офот за пласман во италијанската Серија А. Идниот клуб на Лука Станковски се сопна кога беше најпотребно. Изгуби со 3:0 и сега ќе му треба чудо на свој терен за…

МК Фудбал

Кошарка

Рајковиќ си оди од Астана!

По три сезони поминати во редовите на казахстанскиот шампион, трофејниот македонски стручњак Емил Рајковиќ ќе почне нова епизода во својата тренерска кариера. Тој веќе ја освои двојната круна во казахстанската кошарка со Астана и тоа на убедлив…

Леброн не го гледа Јокиќ како МВП – Екипа

Леброн Џејмс смета дека Стеф Кари треба да биде најкорисен кошаркар на регуларниот дел од сезоната и дека повеќе ја заслужува наградата од Никола Јокиќ. ЛА Лејкерс поради големиот број на повреди на крајот завршија на седмата позиција во Западната…

Тони Кукоч после седум неуспешни обиди влезе во Куќата на Славните

Легендата на хрватската кошарка и на шесткратниот НБА првак Чикаго Булс, Тони Кукоч после седум неуспешни обиди, конечно влезе во Куќата на Славните. Еден од најдобрите играчи во историјата на кошарката влезе во класата 2021 заедно со Пол Пирс,…

Димитрис Итудис го продолжи договорот со ЦСКА Москва

Рускиот кошаркарски тим, ЦСКА Москва го продолжи договорот со тренерот Димитрис Итудис. Грчкиот стратег го продолжи договорот со оваа екипа до летото 2023 година. Итудис на клупата на ЦСКА Москва е од 2014 година, што е тренер со најголем стаж во…

Ракомет

Порано играше во женска екипа, го смени полот и сега игра во машка!

Луи Санд е 28 годишен ракометар кој после пауза заради промена на полот повторно е на терените. Тој сега е дел од екипата Кара и веќе започна со тренинзи во новиот клуб. Во јануари 2019 година, Санд одлучи да стави крај на успешната кариера во…

Не е само добар судија: Начевски прв го мина предизвикот наречен „Бургер-Чудовиште“ (ВИДЕО)

Веќе традиционално, скопскиот угостителски локал Baking Bread(Бејкинг Бред) за сите вљубеници во добриот бургер организира предизвик. Во одреден временски период, најгладниот или најиздржливиот учесник треба да изеде огромен бургер специјално…

Хари Кејн донесе одлука: Желбата на напаѓачот е да го напушти Тотенхем – Екипа

Првата ѕвезда на Тотенхем, Хари Кејн ги известил челниците на клубот дека сака да го напушти тимот ова лето. Како следна дестинација на напаѓачот на Тотенхем се посочува Челси, Манчестер Сити или Манчестер Јунајтед. Веќе сите се согласуваат дека е…

Дербито Вардар – Е.Пелистер ќе го судат најдобрите судии

Дербито во машката ракометна Супер лига меѓу екипите на Еурофарм Пелистер и Вардар ќе се одигра в четврток во Битола во салата „Боро Чурлевски“, со почеток во 18 часот, а веќе е познато и кои судии ќе се делат правдата. Тоа се најдобрите арбитри од…

Тенис

Ако се затворат границите, Австралија Опен може да се премести!

Иако има доста време до тогаш, Австралија ќе ги затвори границите до средината на 2022 година, со цел целосно да се спречи надворешното ширење на коронавирусот. Тоа би можело во голема мера да влијае на првиот Грен слем турнир за следната тениска…

Австралија опен 2022, може да не се одржи во Австралија

– Австралиските власти очекуваат дека границите на земјата ќе бидат затворени поради пандемијата најмалку до средината на 2022 година. Ова значи дека играчите ќе мора да поминат низ двонеделен карантин за да играат во Мелбурн. Сепак, по овогодишното…

Ноле не е сигурен на врвот: Ако Медведев го освои Роланд Гарос, Ѓоковиќ паѓа од бр. 1

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, загуби 400 бода на првото место на АТП листата со поразот во финалето во Рим од Рафаел Надал, но се уште е лидер пред Русинот Медведев. Првата позиција за Ноле е загарантирана барем до Ролан Гарос, а…

Надал до монструозно остварување!

Кариерата на Рафаел Надал е една од најшареноликите, најбогатите во историјата на тенисот. Шпанскиот тенисер со вчерашната победа во Рим против Новак Ѓоковиќ, заокружи еден неверојатен, па и спектакуларен рекорд за кој многумина сонуваат.…

Авто-Мото

Електричниот Renault 4Ever ќе доаѓа од Словенија

Renault веќе претстави прототип на електричниот ретро модел „5 “ на почетокот на оваа година (сериската верзија се очекува во 2023 година), но се чини дека е планирано заживување и на друга легенда на француската фабрика иконата на четири тркала…

Бензините поевтинуваат а цената на дизелот останува непроменета

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ја намали малопродажната цена на бензините, додека цената на дизелот останува иста… Цените на нафтените деривати во нашата земја во наредниот период од седум дена ќе се намалат во просек за 0,51 %. Имено,…

Mansory Bentley Bentayga

Заедно со голем број други луксузни и спортски автомобили, специјалистот – тјунерската куќа Mansory, не пропушти шанса, да го модифицира обновениот Bentley Bentayga Овој познат тјунер на луксузни и ексклузивни креации на четири тркала го претвори…

КIA повлекува повеќе од 58000 возила

Австралиската дивизија на KIA Кије објави дека 57.851 автомобил од таа марка ќе мора да се сервисираат поради решавање на проблеми со електрониката што може да предизвика пожар. Повлекувањето влијаеше на два модели – Sportage и Stinger, иако…

Зимски Спортови

Останато

Македонија на ЕП во пливање со два претставника

Во Будимпешта започна Европското првенство во пливачки спортови. Македонија има два претставници кои веќе се појавија во квалификационите трки. Филип Деркоски на 400 метри слободно низ целта мина со време од 4:04.10 минути, што е постигнување за…

Русинот Колесников го поправи својот светски рекорд на 50 метри грбно – Екипа

Рускиот пливачк, Климент Колесников го подобри својот светски рекорд на 50 метри грбно, откако денеска во втората полуфинална трка на оваа делница успеа да исплива време од 23.93 секунди. Со ова време тој за седум стотинки го подобри својот…

Ѓоковиќ титулата на АО ќе ја брани надвор од Австралија – Екипа

Австралиската влада донесе одлука да ги затвори границите до средината на 2022 година, пренесуваат локалните медиуми. Оваа одлука ќе влијае и на организацијата на Австралија опен следната година. Веќе сега се најавува дека „Ози опен“ ќе се премести…

Федерер ќе стане петтиот спортист милијардер

Швајцарецот до крајот на годинава ќе ќе влезе во одбрано друштво на спортисти. Рожер Федерер до крајот на 2021 година би требало да стане дел од елитен клуб на спортисти каде моментно „членуваат“ Мајкл Џордан, Тајгер Вудс, Флојд Мејведер и…