Скопје

Петре Шилегов вечерва се вакцинираше во салата „Борис Трајковски“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва се вакцинираше во салата „Борис Трајковски“ Вечерва во Центарот за вакцинација во салата “Борис Трајковски” го остварив своето право, но и обврска на вакцинација против вирусот Ковид 19. Само со…

Пензионерите од ‘Лика Чопова’ цели пет дена живеат во темница

Скопскиот пензионерски дом „Лика Чопова“ во кој пензионерите живеат самостојно во дванаесетте станови во рамките на комплексот, останал без струја во четвртокот, 13.мај. Иако управата на домот, но и некои од пензионерите кои живеат таму или нивните…

(Видео) Вандализам во Парк шумата Гази Баби, уништени десетина млади дрвја

Жители на Чаир кои живеат во близина на Парк шумата Гази Баба утрово биле непријатно изненадени кога забележале десетина искршени и исечени млади дрвја. Непознати лица ги исекле дрвјата во делот од шумата карши маркетот „Веро“. Вандалите ги…

Карпош дел од проектот за родово одговорно буџетирање на UN Women

Општина Карпош е една од десетте нови општини кои ќе влезат во проектот на UN Women – Тело на ОН за родова еднаквост и зајакнување на жените за промоција на родово одговорни политики и буџетирање: Кон транспарентно, инклузивно и отчетно управување…

Карпош дел од проектот за родово одговорно буџетирање на UN Women

Општина Карпош е една од десетте нови општини кои ќе влезат во проектот на UN Women – Тело на ОН за родова еднаквост и зајакнување на жените за промоција на родово одговорни политики и буџетирање: Кон транспарентно, инклузивно и отчетно управување…

Институтот Козле доби опрема од донаторската акција што ја организираа Жито Лукс и Тинекс

Колички за дистрибуција на терапија и колички за хигиена доби Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле, како резултат на хуманитарната акција која на почетокот на годинава ја организираа Жито Лукс и Тинекс маркети, а со која за секој…

Почнува проектот „Скопје вежба“, аеробик, јога и фудбал достапни на отворено на четири локации низ градот

– Почнувајќи од денеска во наредните три месеци, скопјани ќе имаат можност да вежбаат и да се рекреираат на отворено секој работен ден, по 18 часот, на различни локации на јавните површини и парковите во Скопје. Ќе се вежба аеробик, фитнес, пилатес,…

Скопјани бесплатно три месеци ќе можат да вежбаат на отворено

Почнувајќи од денеска во наредните три месеци, скопјани ќе имаат можност да вежбаат и да се рекреираат на отворено секој работен ден, по 18 часот, на различни локации на јавните површини и парковите во Скопје. Ќе се вежба аеробик, фитнес, пилатес,…

Без вода утре дел од населба Радишани

Вестите, содржините и фотографиите на интернет страницата MakPress.mk може да се користат само за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење, пренесување и реобјавување на вестите, содржините и фотографиите без посебна дозвола или…

Богдановиќ најави реконструкција на улицата „Народен Фронт” во Капиштец

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ најави реконструкција на улицата „Народен Фронт”, во Капиштец, со што целосно ќе се уреди коловозната конструкција на површина од 11.543 метри квадрани, а ќе бидат опфатени трите краци помеѓу…
innner