Карлеуша објави фотографија од нејзиниот татко: Но, сите го коментираа Душко, еве зошто

Фото: Инстаграм/Јелена Карлеуша Карлеуша по долго време објави фотографија од нејзиниот татко, но сите го коментираа Душко од една причина Музичката дива Јелена Карлеуша објави семејна фотографија, а најубавите коментари секако им припаднаа на…

ВМРО-ДПМНЕ: Од „нови“ луѓе во СДСМ има само луѓе познати по скандали и афери

Секој што беше замешан во криминал, афери и скандали стана дел од новото раководство на СДСМ. Јасно е што ќе биде новиот фокус на партијата, криминал и провизија од матни зделки. Сања Лукаревска шефицата на УЈП ги штити фирмите и компаниите на…

Стојковска Серафимовска: Не се прави реформа во образованието врз база на невладин сектор

Во емисијата „Филибастер“ на радио Лидер гостуваше пратеничката од редовите од ВМРО-ДПМНЕ Велика Стојковска Серафимовска која кажа дека проблемот со реформите во образованието што сака да ги истурка власта и министерството за образование е што…

Израелски авиони го погодија седиштето на Црвената полумесечина на Катар во Газа

Израелски воени авиони денеска во Газа го погодија седиштето на Црвената полумесечина на Катар, членка на Меѓународната федерација на друштва на Црвен крст и Црвена полумесечина, пренесува агенцијата Анадолија. „Седиштето на Црвената полумесечина…

Њусвик: Пентагон создаде досега невидена тајна армија од 60.000 луѓе

Во изминатата деценија Пентагон создаде досега невидена тајна армија од десетици илјади војници, изведувачи и цивили кои дејствуваат под прикритие на терен и во кибер просторот, дознава Њусвик. Американскиот неделник денеска објави ексклузивен…

Бугарија ќе вакцинира македонци на гранични премини

Медицинскиот центар „Комак Медикал“ на д-р Милен Врабевски со помош на повеќе бугарски министерства и Царинската агенција, започна со вакцинирање против Ковид-19 на граѓани од Македонија на граничните пунктови Станке Лисичково – Делчево и Златарево…

Радев и техничката влада во Софија да покажат европска големина, бара Заев

Премиерот Зоран Заев верува дека ќе се најде решение за отворените прашања со Бугарија и упатува порака директно, до претседателот Румен Радев и до техничката Влада во Софија да покажат европска големина кон еден од своите први соседи, Македонија да…

Одржана дискусија „Религијата во образованието-зошто е тоа важно?“

Образованието и религијата-зошто е тоа важно?, беше темата на дискусијата што се одржа дискусија во дигитален формат преку Zoom платформата, во организација на фондацијата Конрад Аденауер, а во соработка со Асоцијацијата на професори по етика на…

Градоначалници на најголемите хрватски градови ќе се избираат во втор круг

Градоначалниците на најголемите хрватски градови ќе бидат избрани во вториот круг од изборите за две недели, откако никој од кандидатите вчера не успеа да освои повеќе од 50 проценти од гласовите од излезените на локалните избори. Во Загреб, силите…

Младиот Гуџуфи потпиша со Бешикташ

Вестите, содржините и фотографиите на интернет страницата MakPress.mk може да се користат само за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење, пренесување и реобјавување на вестите, содржините и фотографиите без посебна дозвола или…