Сцена

Бјорн Улвеус од АББА : Цел живот сум опкружен со силни жени, од сопругите до ќерките

Англија (АП) – Бјорн Улвеус од АББА пораснал во време кога неговото образование се ценело повеќе од она на неговата сестра и тој сака да... Прочитај повеќе тука...Сцена – Независен Весник

Серии и Филм

Оливија де Хевиленд: Улогата на Меланија во „Однесено од виорот“ се претвори во нејзино алтер-его

Заминувањето на холивудската актерка Оливија де Хевиленд на 104 години (1916-2020), сите го видоа како некој вид симболично, неповратно... Прочитај повеќе тука...Филм и ТВ – Слободен печат

Филмот „The Boys in the Band“ се придружува на Нетфликс оставајќи траен белег во историјата на ЛГБТИ заедницата

Филмот „The Boys in the Band“ се фокусира на вербални стрели кои се разнесуваат меѓу група пријатели на кои им се случува интензивна сесија... Прочитај повеќе тука...Филм и ТВ – Слободен печат

„Хајл драга, дома сум“, урнебесна комедија за животот и делото на Адолф Хитлер

„Хајл драга, дома сум“ е името на ситкомот (ситуациска комедија), кој публиката никогаш не го виде, а главен лик е Адолф Хитлер. Ова не е... Прочитај повеќе тука...Филм и ТВ – Слободен печат

Се снима продолжение на „Resident Evil“: Сѐ уште е неизвесно дали Мила Јововиќ ќе глуми во филмот

Новиот филм во голема мера ќе се базира на оригиналните видео игри на Capcom Resident Evil, кои отсекогаш биле основа за други... Прочитај повеќе тука...Филм и ТВ – Слободен печат

Новиот Бонд одложен за 2021

Дури и 007 не може да спаси тажна година за Холивуд. Новиот филм за Џејмс Бонд, „No time to die“, е уште еден во низата блокбастери чие... Прочитај повеќе тука...Филм – Шеталиште

Со години убивал луѓе без никој да забележи: Приказната за најпознатиот сериски убиец од Шкотска стана хит серија

Името Денис Нилсен Дес се изговараше со страв кога на почетокот на 80-те години на минатиот век тој беше уапсен во Лондон за убиство на... Прочитај повеќе тука...Филм и ТВ – Слободен печат

Основачот на „Берлинале“ бил нацист! Откриени нови детали кои биле криени со децении

Организаторите на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин, „Берлинале“, претставија нови детали за нацистичкото минато на... Прочитај повеќе тука...Филм и ТВ – Слободен печат