Рецепти

Рецепт за „лажен“ зачинет помфрит

Ако сте љубител на помфрит, но сакате да најдете поздрав начин како да го консумирате, ви предложуваме да се обидете да го направите од... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Гастрономска магија во Охрид

Министерството за култура годинава финансиски го помогна одржувањето на Меѓународната манифестација „Гастромак 2019“, која се одржа... Прочитај повеќе тука...Кујнски тефтер – Република

Зелен тарт со сирење

Совршен избор за доручек, ручек или вечера СОСТОЈКИ За тестото – 2 чаши брашно, – 1 чаша ладен путер – 1 јајце – 2 лажици ладна вода За филот<br... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Во Скопје ќе се одржи првиот Слоу фуд салон под мотото „Храната е движење“

Под мотото „Храната е движење“ на 18 и 19 октомври во хотел „Александар палас“, Скопје ќе се одржи првиот „Слоу фуд салон“. Слоу Фуд... Прочитај повеќе тука...Кујнски тефтер – Република

Веганка ги пријавила пријателите во полиција, ја хранеле со месо додека била пијана

Веганка неодамна се нашла во непријатна ситуација кога, во склоп на околности изела месо без нејзино знаење. Имено, 24-годишната... Прочитај повеќе тука...Кујнски тефтер – Република