Останато

Македонија на ЕП во пливање со два претставника

Во Будимпешта започна Европското првенство во пливачки спортови. Македонија има два претставници кои веќе се појавија во квалификационите трки. Филип Деркоски на 400 метри слободно низ целта мина со време од 4:04.10 минути, што е постигнување за…

Русинот Колесников го поправи својот светски рекорд на 50 метри грбно – Екипа

Рускиот пливачк, Климент Колесников го подобри својот светски рекорд на 50 метри грбно, откако денеска во втората полуфинална трка на оваа делница успеа да исплива време од 23.93 секунди. Со ова време тој за седум стотинки го подобри својот…

Ѓоковиќ титулата на АО ќе ја брани надвор од Австралија – Екипа

Австралиската влада донесе одлука да ги затвори границите до средината на 2022 година, пренесуваат локалните медиуми. Оваа одлука ќе влијае и на организацијата на Австралија опен следната година. Веќе сега се најавува дека „Ози опен“ ќе се премести…

Федерер ќе стане петтиот спортист милијардер

Швајцарецот до крајот на годинава ќе ќе влезе во одбрано друштво на спортисти. Рожер Федерер до крајот на 2021 година би требало да стане дел од елитен клуб на спортисти каде моментно „членуваат“ Мајкл Џордан, Тајгер Вудс, Флојд Мејведер и…

Само Хрватска може да ни биде противник со пласман на ЕП во Европската сребрена лига

Пријателските натпревари против Србија исполнија повеќе цели на македонските одбојкари пред предизвикот во Европската сребрена лига. Тешките тренинзи за компензација на прекинатиот работен процес по завршувањето на клупската сезона не можеа да дадат…