Магазин

Хороскоп за денес (18 мај) вторник

ОВЕН Можеби сите информации што ги имате не секогаш претставуваат сигурни критериуми, но без големи предизвици, нема поголема деловна афирмација. Обидете се правилно да го дозирате вашиот креативен импулс со заеднички интереси во различни насоки.…

Цеца ѝ го зеде бакшижот на Анастасија: Заради парите, Ражнатовиќ за малку ќе го испуштеше микрофонот (ВИДЕО)

Хит видео од приватна прослава! Светлана Цеца Ражнатовиќ неодамна го одржа својот прв настап на приватна забава, а во еден момент нејзината ќерка Анастасија го зеде микрофонот. На видеото што се појави на социјалните мрежи, се гледа како…

Дали би дале 85 долари за нешто вакво? Влечки инспирирани од торбата од која Џенифер Лопез не се одделува

Сакале или не, две работи се сигурни… тие се удобни и инфулсерките ќе полудат по нив… Познатите влечки на брендот „Birkenstock and Slides“ со потпис на Канје Вест ја добија конкуренцијата: Пристигнува уште еден модел на удобни влечки, кои ги краси…

Најдуховитите хороскопски знаци: Со нив секогаш ќе се смеете

Според астрологијата, четирите хороскопски знаци се полни со позитивна енергија и поради нивната смисла за хумор ќе плачете од смеа во нивно друштво. Близнаци Близнаците сами по себе се духовити. Тие не треба да се обидуваат да прават шеги,…

Живот

Фотографијата од Св Јован Канео победник на лондонски „Тајмс“

Станува збор за фотографија на Стив и Џин Куртек, испратена до весникот на отворениот конкурс за најдобра фотографија, за потребите на специјалното издание за патувања „Trailfinders”. Победниците на серијата седмични фотографии влегуваат во трка за…

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да откаже во секој миг

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Ако ги приметите, задолжително јавете се кај вашиот лекар, бидејќи ситуацијата може да биде посериозна отколку што…

Еве како правно да исчистите кожна облека. Водата е строго забранета

Ако имате кожна јакна, панталони или некое друго парче кожна облека, сигурно сте се двоумеле како правилно да го исчистите. Кожните јакни изработени од преработена кожа најдобро да ги искчистите со марамчиња и креми. Може да се користи и памучна…

Еве како правилно да исчистите кожна облека. Водата е строго забранета

Ако имате кожна јакна, панталони или некое друго парче кожна облека, сигурно сте се двоумеле како правилно да го исчистите. Кожните јакни изработени од преработена кожа најдобро да ги искчистите со марамчиња и креми. Може да се користи и памучна…

Занимливости

Зборови што ја содржат суштината на животот: Ненадминливи цитати на Томас Ман

Томас Ман е писател кој одбележа една книжевна епоха. Добитник е на Нобеловата награда за литература во 1929 година. Делата на Томас Ман се класика во светската литература, а неговите зборови се цитираат и ден денес. „Љубовта, а не разумот, е таа…

Њусвик: Пентагон создаде досега невидена тајна армија од 60.000 луѓе

Во изминатата деценија Пентагон создаде досега невидена тајна армија од десетици илјади војници, изведувачи и цивили кои дејствуваат под прикритие на терен и во кибер просторот, дознава Њусвик. Американскиот неделник денеска објави ексклузивен…

За сите кои го навредуваа: Соработник на евровизиската делегација објави фотографија од спалната соба на Гарванлиев во Ротердам

За сите кои го навредуваа: Соработник на евровизиската делегација објави фотографија од спалната соба на Гарванлиев во Ротердам За сите кои го навредуваа: Соработник на евровизиската делегација објави фотографија од спалната соба на Гарванлиев во…

Истражување: Ајкулите имаат вроден ГПС осет за движење во океанот

– Научници од американската сојузна држава Флорида дојдоа до заклучок дека ајкулите го користат магнетното поле на Земјата како систем за водење, односно како еден вид ГПС. Ново истражување, објавено во списанието „Карент бајолоџи“ (Curent…

Љубов и секс

Дали знаете кога треба да кажете „НЕ“? На овие 6 видови секс не мора да се согласувате!

Дали знаете кога треба да кажете „НЕ“? На овие 6 видови секс не мора да се согласувате! Дали знаете кога треба да кажете „НЕ“? На овие 6 видови секс не мора да се согласувате! Ако сте паднале во токсична врска, знајте дека нездравите ставови…

Патувања

НИКОГАШ ПРЕТХОДНО ВИДЕНО ЕЗЕРО ВО ПУСТИНА: Изградено „преку ноќ“, а се гледа и од вселената! (ФОТО+ВИДЕО)

НИКОГАШ ПРЕТХОДНО ВИДЕНО ЕЗЕРО ВО ПУСТИНА: Изградено „преку ноќ“, а се гледа и од вселената! (ФОТО+ВИДЕО) НИКОГАШ ПРЕТХОДНО ВИДЕНО ЕЗЕРО ВО ПУСТИНА: Изградено „преку ноќ“, а се гледа и од вселената! (ФОТО+ВИДЕО) Сè за туристите… Пустината Ал…

Забава

Прекувремено умрен патријархат

Во првата студија глобална студија за предвременото умирање предизвикано од предолго работно време се наведува дека во 2016 година, од мозочен удар или срцеви заболувања поврзани со екстра работно време починале 745.000 луѓе, што е речиси 30% повеќе…

Васил Зафирчев: „На кастингот за „Преспав“ не бев повикан за улогата на Марио“ (видео)

Актерот Васил Зафирчев или познат на публиката како Марио од „Преспав“ гостуваше во емисијата „Лазаров шоу“. Тој зборуваше за својата кариера, дека за време на пандемијата театарот во Велес успеал да реализира неколку проекти, за „Преспав“……

Тијана Дапчевиќ: „Една година пред да го запознам Милан, гатачка ми кажа дека ќе се омажам во странство и ќе бидам многу популарна“

Тијана Дапчевиќ: „Една година пред да го запознам Милан, гатачка ми кажа дека ќе се омажам во странство и ќе бидам многу популарна“ Тијана Дапчевиќ: „Една година пред да го запознам Милан, гатачка ми кажа дека ќе се омажам во странство и ќе бидам…

НАЈДОБРО СТИЛИЗИРАНИТЕ МАЈКИ И ЌЕРКИ ОД ХОЛИВУД: Од нив ја наследиле убавината, но и СТИЛОТ! (ФОТО)

НАЈДОБРО СТИЛИЗИРАНИТЕ МАЈКИ И ЌЕРКИ ОД ХОЛИВУД: Од нив ја наследиле убавината, но и СТИЛОТ! (ФОТО) НАЈДОБРО СТИЛИЗИРАНИТЕ МАЈКИ И ЌЕРКИ ОД ХОЛИВУД: Од нив ја наследиле убавината, но и СТИЛОТ! (ФОТО) Па да видиме кои сѐ се на списокот… Мајките…

Здравје

Медицински центар од Бугарија започна со вакцинација на граѓани на Македонија

Медицинскиот центар „Комак Медикал“ на д-р Милен Врабевски со помош на повеќе бугарски министерства и Царинската агенција, започна со вакцинирање против Ковид-19 на граѓани од Македонија на граничните пунктови Станке Лисичково – Делчево и Златарево…

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ПЛАСТИЧНО ШИШЕ ШОКИРАШЕ 2 МИЛИОНИ ЛУЃЕ! Еве што се случува со нашите бели дробови кога ќе испушиме само една цигара

ЕКСПЕРИМЕНТ СО ПЛАСТИЧНО ШИШЕ ШОКИРАШЕ 2 МИЛИОНИ ЛУЃЕ! Еве што се случува со нашите бели дробови кога ќе испушиме само една цигара ЕКСПЕРИМЕНТ СО ПЛАСТИЧНО ШИШЕ ШОКИРАШЕ 2 МИЛИОНИ ЛУЃЕ! Еве што се случува со нашите бели дробови кога ќе испушиме…

СО КИНЕСКА, РУСКА ИЛИ АМЕРИКАНСКА?: Се вакцинираше Шеќеринска

Република Македонија нема да добие покана, ако добие, како што најави министерката Шекеринска, туку државата со ново име Република Северна Македонија Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се вакцинираше против Ковид-19. Оваа…

Не треба сите да примиме иста вакцина, а една е најдобра за хронично болните: Најпрецизни упатства од експертите

Сите хронични пациенти треба да примат вакцина против ковид 19 и, во договор со докторот специјалист, да изберат најдобро време за вакцинација, за да биде најефективно, е едногласна проценка на експертите. Кога станува збор за најтешките хронични…

Мода и убавина

Цеца ѝ го зеде бакшижот на Анастасија: Заради парите, Ражнатовиќ за малку ќе го испуштеше микрофонот (ВИДЕО)

Хит видео од приватна прослава! Светлана Цеца Ражнатовиќ неодамна го одржа својот прв настап на приватна забава, а во еден момент нејзината ќерка Анастасија го зеде микрофонот. На видеото што се појави на социјалните мрежи, се гледа како…

Неколку лекции за носењето костим за капење што треба да ги научите од Џенифер Лопез

Џенифер Лопез привлекува големо внимание на социјалните мрежи секој пат кога ќе се фотографира во костим за капење. Нејзината колекција е разновидна, а во секој модел изгледа фантастично! Совршена боја Најпрво треба да откриете која боја ви…

Видлива промена: Ана Бекута со нов изглед, еве што направи на лицето (ФОТО)

Ана Бекута со години се грижи за својот изглед, а сега направи една голема промена. Пејачката отишла во салон за убавина и поминала на нов третман. Овој пат, Ана не одолеа на популарниот тренд на чешлање на веѓите нагоре, со што се постигнува…

Порасна во страв и безпарица, а денес живее живот од бајките: Животната приказна на Кејт Бланшет

Кејт Бланшет (49) е една од најплатените актерки во светот, а во 2007 и 2018 година важеше за една од 100-те највлијателни луѓе во светот. Во една прилика, таа рече дека тоа е затоа што и самата не сака да гледа филмови во кои има актери чиј…

Храна

Рецепт за крцкава пита со јагоди

Сезоната на јагодите е многу кратка и токму сега е вистинското време да ги искористите максимално. Потребни состојки: 300 грама брашно 150 грама путер 1 лажица павлака 1 помало јајце 50 грама шеќер За филот: 300 грама јагоди 50 грама шеќер…

Оригинален начин на подготовка: Медаљони од тиквици

Состојки: 500-600 гр тиквици 2 чешниња лук 100 гр шунка 100 гр кашкавал 2 јајца 100 гр брашно 100 гр презла 1 лажица млеко Начин на подготовка: Тиквиците исечкајте ги на тенки кругови, па посолете ги и додајте ситно сечкан лук. Оставете ги…

Прелиен компир запечен во рерна: Брз и вкусен ручек

Состојки: 500 гр компири 1 главица кромид 3 чешниња лук сол бибер мелена црвена пиперка масло 100 гр сирење 2 јајца 100 мл млеко 1 лажица кисела павлака 50 гр рендан кашкавал малку сланина Начин на подг отовка: Компирите исчистете ги па…

Запечено пилешко со компири во павлака

Состојки: 1 пилешко филе 4-5 компири 2 лажици соја сос 1 лажичка сенф 2 лажици маслиново масло сол бибер рузмарин зачин за пилешко Состојки за прелив: 6-7 лажици павлака 3 јајца малку млеко 2 чешниња лук 1 лажичка маслиново масло сол…

Хороскоп

Хороскоп за денес (18 мај) вторник

ОВЕН Можеби сите информации што ги имате не секогаш претставуваат сигурни критериуми, но без големи предизвици, нема поголема деловна афирмација. Обидете се правилно да го дозирате вашиот креативен импулс со заеднички интереси во различни насоки.…

Најдуховитите хороскопски знаци: Со нив секогаш ќе се смеете

Според астрологијата, четирите хороскопски знаци се полни со позитивна енергија и поради нивната смисла за хумор ќе плачете од смеа во нивно друштво. Близнаци Близнаците сами по себе се духовити. Тие не треба да се обидуваат да прават шеги,…

Русинката Џун предвидуваше: Само овие три знаци на Зодијакот можат да го освојат целиот свет

Во Русија, Џун Давиташвили беше најпопуларна жена што предвидува иднина на сите времиња и откри кои три хороскопски знаци имаат што е потребно за да бидат успешни. Во СССР, ја нарекуваа феномен. Често се занимавала со исцелување, па лекувала и…

Дневен хороскоп за 17 мај: Трудот во работата ќе ви биде крунисан со успех, без сомневање

Овен Денес сте многу опуштени и немате многу обврски. Во главата ќе ви се појават интересни идеи кои ќе ве донесат до некоја дополнителна заработувачка. Во љубовта вашите емоции и желби воопшто не се усогласени. Ако сте сингл, ќе стапите во контакт…