Култура

Недела на ирански филм во Битола

НУ Центар за култура Битола во соработка со Амбасадата на Исламска Република Иран организираат Недела на ирански филм од 21-27 октомври... Прочитај повеќе тука...Кино – Шеталиште

„Будење на свеста” од Катерина Ангеловска и Радован Витошевиќ ќе го освојува светот

Книгата „Будење на свеста“ од Катерина Ангеловска и Радован Витошевиќ, ќе биде дел од годинашниот 71 Саем на книгата во Франкфурт, кој... Прочитај повеќе тука...Култура – Слободен печат

Басистката Андреа Мирческа е првата жена добитник на наградата за најдобар млад џез-музичар „Златен орикс“

Басистката Андреа Мирческа е добитник на годинешната награда за најдобар млад џез-музичар „Златен орикс“, доделена од „Катар... Прочитај повеќе тука...Култура – МАКФАКС