Кошарка

Емисар на Бајиќ го следеше Купот на Македонија

Во неможност лично да присуствува на завршницата од националниот куп, новиот македонски селектор Драган Бајиќ испрати „свој“ човек кој во текот на викендот престојуваше во Скопје каде ги проследи дуелите од ова натпреварување. Станува збор за…

КФСМ му се заблагодари на Милојевиќ за долгогодишната судиска кариера

На завршниот турнир од националниот Куп „Благоја Георгиевски Буштур“, раководните лица на Кошаркарската федерација на Македонија му се заблагодарија на Александар Милојевиќ, кој по долгогодишната кариера замина во судиска пензија. Милојевиќ има…

Рајковиќ си оди од Астана!

По три сезони поминати во редовите на казахстанскиот шампион, трофејниот македонски стручњак Емил Рајковиќ ќе почне нова епизода во својата тренерска кариера. Тој веќе ја освои двојната круна во казахстанската кошарка со Астана и тоа на убедлив…

Леброн не го гледа Јокиќ како МВП – Екипа

Леброн Џејмс смета дека Стеф Кари треба да биде најкорисен кошаркар на регуларниот дел од сезоната и дека повеќе ја заслужува наградата од Никола Јокиќ. ЛА Лејкерс поради големиот број на повреди на крајот завршија на седмата позиција во Западната…

Тони Кукоч после седум неуспешни обиди влезе во Куќата на Славните

Легендата на хрватската кошарка и на шесткратниот НБА првак Чикаго Булс, Тони Кукоч после седум неуспешни обиди, конечно влезе во Куќата на Славните. Еден од најдобрите играчи во историјата на кошарката влезе во класата 2021 заедно со Пол Пирс,…