Храна

Рецепт за крцкава пита со јагоди

Сезоната на јагодите е многу кратка и токму сега е вистинското време да ги искористите максимално. Потребни состојки: 300 грама брашно 150 грама путер 1 лажица павлака 1 помало јајце 50 грама шеќер За филот: 300 грама јагоди 50 грама шеќер…

Оригинален начин на подготовка: Медаљони од тиквици

Состојки: 500-600 гр тиквици 2 чешниња лук 100 гр шунка 100 гр кашкавал 2 јајца 100 гр брашно 100 гр презла 1 лажица млеко Начин на подготовка: Тиквиците исечкајте ги на тенки кругови, па посолете ги и додајте ситно сечкан лук. Оставете ги…

Прелиен компир запечен во рерна: Брз и вкусен ручек

Состојки: 500 гр компири 1 главица кромид 3 чешниња лук сол бибер мелена црвена пиперка масло 100 гр сирење 2 јајца 100 мл млеко 1 лажица кисела павлака 50 гр рендан кашкавал малку сланина Начин на подг отовка: Компирите исчистете ги па…

Запечено пилешко со компири во павлака

Состојки: 1 пилешко филе 4-5 компири 2 лажици соја сос 1 лажичка сенф 2 лажици маслиново масло сол бибер рузмарин зачин за пилешко Состојки за прелив: 6-7 лажици павлака 3 јајца малку млеко 2 чешниња лук 1 лажичка маслиново масло сол…

Лесна и освежувачка: Сладолед торта со јагоди и пишкоти – спремна за 15 минути

Состојки: 500 мл слатка павлака 160 гр кисела павлака 10 гр ванилин шеќер 50-100 гр шеќер во прав 300 гр јагоди 210 гр пишкоти 1 плазма или 1 пишкота повеќе јагоди за декорација малку фил за декорација Начин на подготовка: Разматете 500 мл…

Го штити срцето од удар – Овошје со повеќе витамин Ц и од лимоните

Има калиум и фосфор, магнезиум и натриум, селен и витамини Ц и тоа повеќе од лимонот, Б1, Б2, Б3, Б5 и Б6.Лековито делува на срцето и на цел кардиоваскуларен систем.Јадете ги често. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за…

НАЈСОЧНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА! Мека, вкусна и подготвена за МНОГУ КРАТКО ВРЕМЕ: Ќе ги разбуди сите ваши сетила! (РЕЦЕПТ)

НАЈСОЧНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА! Мека, вкусна и подготвена за МНОГУ КРАТКО ВРЕМЕ: Ќе ги разбуди сите ваши сетила! (РЕЦЕПТ) НАЈСОЧНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА! Мека, вкусна и подготвена за МНОГУ КРАТКО ВРЕМЕ: Ќе ги разбуди сите ваши сетила! (РЕЦЕПТ) Сочна, мека…

Не ги фрлајте лушпите од кромид, ќе направат чуда за вас и вашето здравје

Кромидот освен што ќе ве расплаче ќе направи чуда за вас и вашето здравје. Затоа побарајте очила за пливање, затнете нос или обидете се со некоја друга техника, но во ниту еден случај не го фрлајте кромидот. Кромидот е добар против воспаленија.…

Овошје и зеленчук за доилки – Постојат намирници кои никако не смеете да ги јадете

Причините за недостаток на млеко може да бидат стрес, постпородилна депресија и секако она што го внесуваме.Јадете банани, едно од најмасните видови овошје важни за млеко.Јадете и јаболки но на празен стомак, кои имаат витамини А и Ц.Не внесувајте…

Десерт од кој ќе сакате репете: Чизкејк од тесто за колачи што се јаде и Нутела

Десерт од кој ќе сакате репете: Чизкејк од тесто за колачи што се јаде и Нутела Десерт од кој ќе сакате репете: Чизкејк од тесто за колачи што се јаде и Нутела За себе, авторката на рецептот вели дека е љубител на колачи, но и на науката што се…