Фудбал

Монца и Лече на пат да „извисат“ за пласман во Серија А

Екипата на Монца претрпе убедлив пораз на гостувањето кај Читадела во првиот меч од плеј-офот за пласман во италијанската Серија А. Идниот клуб на Лука Станковски се сопна кога беше најпотребно. Изгуби со 3:0 и сега ќе му треба чудо на свој терен за…

Николов доби 13 минути, Лече ќе брка минимална негатива за пласман во бараж-финалето

Македонскиот репрезентативец Бобан Николов доби само 13 минути денеска во поразот на неговиот Лече кај Венеција во првиот дуел од полуфиналниот бараж за пласман во финалето и за последното трето место кое води во Калчото идната сезона. Лече загуби…

Претседателот на германскиот фудбалски сојуз поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Германија Фриц Келер поднесе оставка од функцијата поради морални причини, пренесува „Ројтерс“. Келер бил принуден да ја напушти функцијата во германскиот фудбал после големиот притисок на јавноста поради…

Претседателот на ФФМ „лета орли“ на прославата на Шкендија! (ФОТО)

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, кој во март годинава едногласно беше реизбран за прв човек на македонскиот фудбал, „леташе орли“ на вчерашната прослава на шампионската титула на Шкендија, која официјално…

ВИДЕО: 39-годишниот Паласио во финишот донесе реми за Болоња во Верона

Двете екипи кои пет натпревари во низа се без победа во Серија А, три бода не запишаа ниту на нивниот меѓусебен дуел. Верона и Болоња ја продолжија низата без победи во италијанскиот шампионат, откако вечерва во рамки од нивниот претпоследен…