Финансии

“МОЈ БАНКАР” за правни лица – Либертас

УНИБанка промовира нова услуга за правни лица. “МОЈ БАНКАР” Професионална, персонализирана и постојана поддршка во извршување на секојдневните банкарски активности на компаниите. Преку оваа услуга, компаниите добиваат полесен, побрз и поедноставен…

Кристина Камчева влегува во Надзорен одбор на Стопанска банка Битола

Објавено во: Финансии Кристина Камчева Стојчевска, сестра на Јордан Камчев е номинирана за нов член на Надзорен одбор на Стопанска банка Битола. Таа моментно е советник за бизнис развој и анализа во Орка холдинг функција која ја извршува од 2019…

Заев: Нема можност за дополнителен сериозен развој во земјоделството без сопственост на земјиштето – Либертас

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на лозовиот насад Тиквеш кај месноста „Бабуна“ во Велес, изјави дека земјоделството не може да се развие дополнително без продажба на државните површини, во одговор на новинарско прашање во врска со…

Биткоинот повторно со пад

Најстарата и најпопуларна криптовалута, биткоинот во последните 24 часа забележа повторно пад. Имено, неговата вредност денес се движи 45.400 долари. Најпознатата дигитална паричка се урна во четвртокот, кога изгуби дури 17% од својата вредност по…

Заев: Инвестицијата на „М6 Аграр“ и „Тиквеш“ создава услови за производство на квалитетни македонски вина за освојување на светските пазари – Либертас

Премиерот Зоран Заев на покана на компанијата „М6 Аграр“ и Винарската визба „Тиквеш“, денеска присуствуваше на промоцијата на новата инвестиција на овие компании кои се дел од Групацијата М6. На настанот, на кој покрај менаџерите од овие компании,…

Од полноќ пониска цена само на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, цените на другите горива остануваат исти – Либертас

– Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќсе намалува за 0,50 денар/литар, а малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат исти, одлучи…

Националната федерација на фармери не се согласува со новиот Закон за продажба на земјоделско земјиште – Либертас

– Врз основа на најавите за подготовка на нов Закон за продажба на земјоделското земјиште, Националната федерација на фармери подготви Анализа за импликациите од процесот на продажба на земјодеското земјиште врз земјоделството и руралниот развој. –…

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,51 % во однос на Одлуката од 10.05.2021 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95…

Работна средба на гувернерката на Народната банка со претставници на Независната угостителска комора – Либертас

– Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка денеска одржаа конструктивна работна средба со претставници на Независната угостителска комора (НУК), на која учествуваа и претставници од банкарскиот сектор, информираат од…