Економија

Индексно осигурување на земјоделски приноси, промотивен продукт во осигурувањето

Климатските промени, недоволна застапеност на осигурување, иновативни продукти, корпоративно управување во услови на дигитализација... Прочитај повеќе тука...Економија – 24 Инфо

Ќе се зголемува бројот на туристи од Азија, заеднички понуди во регионот

Македонските туристички потенцијали во наредните четири дена се презентираат на интернационалниот саем за туризам во Сингапур (ITBAsia)... Прочитај повеќе тука...Економија – Слободен печат

Започна првиот онлајн саем за вработување во Македонија: 550 огласи во регионот чекаат на вас!

Иднината на вработувањето се случува овде и сега – бидете дел! Ако барате нова работа или шанса за почеток на вашата кариера,... Прочитај повеќе тука...Економија – А1он

Бизнис

ЕУ: Швајцарија и Обединетите Арапски Емирати тргнати од листата на земји што важат за „даночен рај“

Министрите за финансии на земјите од ЕУ се договориле да ги тргнат Швајцарија и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) од листата на земји... Прочитај повеќе тука...Бизнис – Локално

Лукаревска: Мерката „Мој ДДВ“ има над 175 илјади корисници, во декември 3,5 милиони евра ќе одат директно во џебот на граѓаните

СДСМ е на правиот пат, кој не води кон европски вредности, патот кој не води да ги враќаме парите кај граѓаните, патот за враќање на... Прочитај повеќе тука...Бизнис – Локално

Финансии

МИНИМАЛЕЦ ОД 14.500 ДЕНАРИ – посреќни работници, скептични газди – треба ли уште еднаш да се „премери“

По долги преговори и усогласувања, најпосле падна договор. Веќе од декември нема да има работник во земјава кој ќе зема плата пониска... Прочитај повеќе тука...Faktor.mk

МФ: Со денешната редовна аукција Министерството за финансии сервисира стари долгови од пред 5 години

Со денешната аукција Министерството за финансии ќе покрие стари долгови од претходно издадени државни хартии од вредност, кои... Прочитај повеќе тука...Faktor.mk

Кредити

Берза

Претприемништво