Економија

Царовска: Реформата има една главна цел, да обезбеди образование согласно светски стандарди

Нема лошо време за квалитетна реформа, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во дебатната емисија на ТВ Клан. Царовска објасни дека промените во системот на образование не се избрзани, туку се темелат на Стратегијата за образование…

Бектеши: Крај на мај или почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави

Крај на мај или почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави, изјави министерот за економија Крешник Бектеши вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. Тој вели дека доколку продолжи ваквата епидемиолошка ситуација, тогаш…

Партија на пензионери: Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години

Партија на пензионери: Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години Партијата на пензионери ги информира засегнатите пензионери од МВР дека наскоро треба да бидат донесени дополнителни измени во Законот за…

Бектеши: Крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадби

Министерот за економија Крешник Бектеши во гостувањето во ТВ 21 рече дека на крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави. Вели дека доколку продолжи ваквата епидемиолошка ситуација, тогаш крај на мај или почеток на…

Бизнис

Царовска: Реформата има една главна цел, да обезбеди образование согласно светски стандарди

Нема лошо време за квалитетна реформа, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во дебатната емисија на ТВ Клан. Царовска објасни дека промените во системот на образование не се избрзани, туку се темелат на Стратегијата за образование…

Партија на пензионери: Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години

Партија на пензионери: Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години Партијата на пензионери ги информира засегнатите пензионери од МВР дека наскоро треба да бидат донесени дополнителни измени во Законот за…

Бектеши: Крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадби

Министерот за економија Крешник Бектеши во гостувањето во ТВ 21 рече дека на крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави. Вели дека доколку продолжи ваквата епидемиолошка ситуација, тогаш крај на мај или почеток на…

Рудникот „Казандол“ во моментов не претставува опасност за животната средина и локалното население

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), на 4 мај извршил надзор на локацијата на рудникот „Казандол”, по претставка на граѓански организации од Валандово кои побараа да се утврди дали на локацијата има потенцијална опасност за животната…

Финансии

Зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,88 % во однос на Одлуката од 4.05.2021 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95…

Кредити

Берза

Претприемништво

НЛБ Банка по петтипат ја доби наградата за најдобра Банка на Europe Banking Awards

НЛБ Банка АД Скопје на годинешните Europe Banking Awards за 2020 година ја доби петтата награда по ред за Најдобра банка во земјата од финансискиот магазин ЕМЕА. Europe Banking Awards веќе тринаесет години ги препознава и наградува достигнувањата…

Пад на откупните цени на раноградинарските култури во струмичко

Градинарите од струмичко реагираат на падот на цените на раноградинарските куктури во струмичко. По високите откупни цени на самиот почеток на бербата, тврдат дека деновиве доматите и краставиците, а посебно пиперките, се откупуваат по неисплатливи…

Амазон минатата година блокирал 10 милијарди сомнителни огласи

Компанијата Амазон, која се најде под притисок на клиенти, брендови и законодавци да сузбие фалсификати на својата веб-платформа за трговија, денеска соопшти дека минатата година блокирала повеќе од 10 милијарди сомнителни лажни огласи за да спречи…

Македонскиот ИТ пионер „Еконет“ станува дел од реномираната ИТ компанија „Синами“

Од април 2021 година, македонскиот ИТ пионер „Еконет“ преминува во сопствеништво на реномираната ИТ компанија „Синами“, која веќе 20 години успешно делува на домашниот, но и на меѓународните пазари. Аквизицијата доаѓа по најавите на „Синами“ за…