КАТЕГОРИЈА

Uncategorized

Том Круз ги врати трите освоени Златни глобуси

Холивудската актерска ѕвезда Том Круз е уштте едно славно име кое реагира на полемиката околу доделувањето на наградите Златен глобус, односно организацијата ХФПА што стои зад оваа манифестација. Том во…

Димитријевиќ го има потегот на мечот (ВИДЕО)

Ненад Димитријевиќ и Хувентуд обезбедија пласман во плеј-офот во Лига Ендеса по триумф над Басконија од 71-79 на гостински терен во рамките на 36. коло. Македонскиот репрезентативен плејмејкер постигна два…

Renault Sport и официјално e мртов, да живее Alpine

Замената доаѓа во името Alpine Првите вести во оваа насока се појавија во септември минатата година, за да во јануари Лука де Мео, новиот шеф на групацијата Renault, потврди дека…

„Штркчињата“ со голем чекор напред кон елитата

МЗТ Скопје 2 го искористи домашниот терен и направи голем чекор кон опстанокот во македонската елита. Младите „штркчиња“ го совладаа Вардар со 85-78 во првата плеј-аут пресметка. Домашните кошаркари поведоа…

Јосип Божиќ Павлетиќ ново засилување на Е. Пелистер!

Е.Пелистер од сезоната 2021/22 ќе биде посилен за хрватскиот интернационалец, Јосип Божиќ Павлетиќ. Десното крило на хрватската репрезентација и сезонава член на Гепингем потпиша договор на една сезона, со опција…

Неограничениот простор од Google Photos истекува на крајот од овој месец

Google Photos во овој момент овозможува бесплатно зачувување на сликите и видеата од телефоните во „облакот“. Поделбата е направена на оригинален квалитет и висок квалитет. Доколку корисниците сакаат своите слики…

Сензација од Каталонија: Буфон се сели во Барселона!?

Барселона би можела следната сезона меѓу диреците да го има 43-годишниот ветеран Џанлуиџи Буфон. Ова е веста која ја пренесуваат вечерва повеќе италијански медиуми. Јасно е дека Буфон ќе се…

Тотенхем им се оддолжува на навивачите за авантурата „Суперлига“, им даде место во управниот одбор на клубот

Англискиот премиерлигаш Тотенхем ќе именува претставници на навивачите во својот Управен одбор, во обид да ги подобри односите кои се нарушија откако клубот беше меѓу основачите на несудената европска „Суперлига“.…

Влахо: Воодушевен сум од младите на сили на Работнички!

Работнички во рамките на 32.коло, дома на свој терен во неделата успеа со 3:1 да го победи Силекс. И не само што момците на тренерот Александар Влахо победија, туку одиграа…

Смеам ли да го оставам детето да плаче?

Колку погрешно го интерпретираме прочитаното? Сè повеќе родители се свесни дека методата „исплачување“, односно методата „остави го да плаче, па ќе се навикне“, не е добра за развојот на децата.…

Билд: Лев го активира Томас Милер за европското

Денешен „Билд“ тврди дека селекторот на Германија, Јоаким Лев размислува во составот за Евро 2020 да го сврсти и ветеранот Томас Милер. Според информацијата, Лев веќе го повикал играчот за…

Леванте со Барди во составот ја оддалечи Барса од титулата (ВИДЕО)

Леванте на Енис Барди вечерва му „скина“ два бода на тимот на Барселона, во битката за титулата. Иако Барса два пати водеше 0:2, и 2:3, сепак, на крајот Леванте успеа…

Од утре јавниот превоз во Скопје ќе функционира без ограничувања, по вообичаениот возен ред

ЈСП-Скопје информира дека скопскиот јавен превоз од утре (12 мај) ќе сообраќа без временски ограничувања, по вообичаениот возен ред на градско-приградските линии што е достапен на веб-страницата на ЈСП. Воедно,…

Спортските обложувалници против предлог законот за нивно оддалечување од образовните институции

Со Предлог законот за оддалечување на обложувалниците од образовните институции, преку ноќ ќе им се стави клуч на спортските обложувалници, а 10 илјади вработени ќе останат без работа, истакнаа вработените…

Круши од компири

Подготовка: 1. Компирите се ставаат во тенџере со вода да се варат. Кога ќе се извадат се прават пире. 2. Се додава брашно, јајце, зачини и се убаво се меси…

ССМ се ребрендира во „Здружение со иста цел“

Сојузот на синдикатите на Македонија се ребрендира во „Здружение со иста цел“ со цел поефикасни и повидливи ангажмани за членството и работниците, информираат од сојузот. Како што стои во соопштението,…

МЗ: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е…

Народната банка странските инвестиции за годинава ги проектира на три проценти од БДП

Народната банка за годинава очекува порст на странските инвестиции во земјава и постепено стабилизирање на износот на дознаките од странство, но не и дека тие оваа година ќе се вратат…

Лапорт утре „станува“ Шпанец и ќе игра за „фуријата“ на ЕП 2020

Поранешниот младински француски репрезентативец Ајмерик Лапорт ќе биде нов член на шпанската репрезентација. Лапорт со селекцијата на Франција У19 беше финалист на ЕП 2013 година, играше и за У21, но…