КАТЕГОРИЈА

Технологија-Наука

Volvo претстави волан кој се преместува од лево на десно и обратно

Интересен изум на шведскиот производител на автомобили The post Volvo претстави волан кој се преместува од лево на десно и обратно appeared first on... Прочитај повеќе тука...Технологија – ДодајГас.мк

Озонската дупка над Антарктикот го достигнува максимумот, најголема е и најдлабока во последните 15 години

Научниците од „Коперникус“, службата за мониторинг на атмосферата предупредуваат дека озонската дупка над Антарктикот го... Прочитај повеќе тука...Технологија – Слободен печат

Озонската дупка над Антарктикот достигна рекордна големина, научниците се загрижени (ВИДЕО)

Озонската дупка над Антарктикот е една од најголемите и најдлабоки во последните години, а анализите покажале дека ја... Прочитај повеќе тука...МКД.мк - Наука и технологија

За почиста околина: Пластичниот отпад се меша и во асфалт и патишта!

Овој процес ги намалува трошоците поврзани со употребата на битумен, а помага и во намалувањето на количината на пластичен отпад The post <a rel="nofollow"... Прочитај повеќе тука...Технологија – ДодајГас.мк

Апликацијата „Google Maps“ нѐ носи чекор поблиску до Ајфеловата кула или Емпајер Стејт Билдинг

Ќе можете да добиете повеќе информации за знаменитостите како „Empire State Building“ во Њујорк или Пантеонот во Рим ако се во вашето видно... Прочитај повеќе тука...Технологија – Слободен печат

Škoda воведува цилиндерски блокови обложени со плазма

Резултатот е помала потрошувачка на гориво и поголема моќност! The post Škoda воведува цилиндерски блокови обложени со плазма appeared first on <a rel="nofollow"... Прочитај повеќе тука...Технологија – ДодајГас.мк

Првиот телефон на Apple оваа година пристигнува на 5-ти октомври

Apple ја прескокна традиционалната презентација на новата линија на iPhone во септември, но новите телефони се очекува да пристигнат веќе... Прочитај повеќе тука...Наука и технологии – Локално

Фејсбук отстрани седум милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Фејсбук отстрани повеќе од седум милиони објави во вториот квартал од годината затоа што содржеле лажни информации за коронавирусот,... Прочитај повеќе тука...Makpress.mk

Твитер ќе ве прашува дали сте прочитале некоја статија пред да ја ретвитнете

Кога ќе видите кул наслов на статија едноставно само го ретвитате. Лесно, нели? Секако дека е, но ако не сте го прочитале самиот текст... Прочитај повеќе тука...Технологија – Слободен печат

ВИДЕО што ги запали социјалните мрежи: Како би реагирале доколку имате ноќна средба како оваа?

На социјалните мрежи кружи видео од роботско куче наречено „Spot“ од „Бостон Дајнамикс“, кое очигледно самостојно лута по улиците на... Прочитај повеќе тука...Наука и технологии – Локално