КАТЕГОРИЈА

Балкан

Лидерите на Западен Балкан: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на процесот Брдо-Бриони на самитот, укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за целиот регион на Западен Балкан, а не за одделни земји. Лидерите на…

Пахор: Западен Балкан треба да се гледа како целина

Претседателот на Словенија Борут Пахор соопшти дека е усвоена заедничка декларација во рамките на процесот Брдо-Бриони, со која се повикува Европската унија да го види регионот на Западен Балкан како…

Откриени 400 килограми кокаин во Косово пристигнати од пристаништето во Драч

Косовската полиција денеска заплени 400 килограми дрога кокаин во камион натоварен со месо, што пристигнал во градот Липљан, а допатувал во земјата од пристаништето Драч во Албанија, јави дописникот на…

Градоначалници на најголемите хрватски градови ќе се избираат во втор круг

Градоначалниците на најголемите хрватски градови ќе бидат избрани во вториот круг од изборите за две недели, откако никој од кандидатите вчера не успеа да освои повеќе од 50 проценти од…

Медицински центар од Бугарија започна со вакцинација на граѓани на Македонија во пограничната област на двете земји

Медицинскиот центар „Комак Медикал“ на д-р Милен Врабевски со помош на повеќе бугарски министерства и Царинската агенција, започна со вакцинирање против Ковид-19 на граѓани од Северна Македонија на граничните пунктови…

Декларација на лидерите од Западен Балкан: Итен почеток на преговори со Скопје и Тирана

Обединувањето на Европа не е целосно без Западен Балкан. Со членството во Европската унија, границите стануваат помалку важни. ЕУ треба да биде поактивно поврзана со сите земји од Западен Балкан…

Бугарија отвора два пункта за вакцинација на македонски граѓани

Државјаните на Македонија од утре ќе можат да примат вакцина против ковид-19 на двата пункта што Бугарија ги отвори во меѓуграничната зона на два гранични премина со Македонија, и тоа…

Милановиќ: Ова што една земја-членка на ЕУ и го прави на Македонија и јас го нарекувам „влегување во туѓо“, односно влегување во интимниот простор

Македонија се наоѓа во една невозможна позиција во процесот на евроинтеграциите. Се работи за условите кои им се поставени во една, релативно зрела фаза на преговорите со ЕУ, а се…

Мицотакис: Слобода не значи неодговорност, потребна е внимателност

Задоволство за фактот што со укинувањето на мерките, Грците добија поголема слобода, но и загриженост дека „многу граѓани, се чини дека веруваат дека веќе конечно се ослободивме од пандемијата, нешто…

АВТОБУС ЗАРОБЕН ВО ЕЗЕРО – пороен дожд направи хаос во Белград

Објавено во: Балкан Невремето што попладнево се случи во Белград предизвика големи проблеми во сообраќајот. Освен колапс на сите поголеми патишта, возачите имаа големи проблеми и во делови од градот…

ЕВЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СРПСКАТА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ – Вучиќ објави видео на инстаграм

Објавено во: Балкан Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави видео за тоа како треба да изгледа фабриката за вакцини, која Србија ја гради со партнери од ОАЕ и Кина. Вака…

На Кипар 43,9 отсто од граѓаните примиле барем една доза од вакцината

Заклучно со 15 мај, во Република Кипар, првата доза од вакцината ја примиле 324.573 лица, односно 43,9 отсто од населението, додека пак целосно имунизирани се 14,7 проценти од популацијата (108.789…

Жртва на Мика Алексиќ откри детали од злоставувањето: Ме избра мене и три девојчиња, па на момчето му нареди да ги соблече пантолоните

Кога имавме 13 години, не принуди да зборуваме за ерогени зони. На сите ни беше многу срам. А тогаш не подели во двојки, па ни кажа на девојчињата да ги…

Албанските демократи на 13 јуни избираат нов лидер

Албанските демократи на 13 јуни ќе избираат нов лидер, по принципот еден член еден глас. Ова е едногласна одлука донесена на седницата на Националниот совет на партијата, по предлог на…

Бугарски новинар побара демонтажа на Споменикот на Советската армија: Пишува „ослободител“, а Русите биле агресори

Бугарскиот новинар Горан Благоев, кој е дел од иницијативната група за демонтирање на споменикот на советската армија во Софија, изјави дека споменикот треба да се отстрани од центарот на бугарската…

КАКОВ СВАТ, со зоља „симнувал“ јаболко од кров!

УРНЕБЕСНО ВИДЕО За време на свадбите во Србија обичај е при доаѓањето во куќата на невестата, младоженецот со пушка да погоди и „симне“ јаболко од покривот на куќата. Се пука…