КАТЕГОРИЈА

Свет

Катар го осуди израелското ракетирање на канцеларијата на Црвената полумесечина во Газа

Катар ги осудува израелските власти за ракетирање на зградата на своето претставништво на Црвената полумесечина во палестинската енклава Појасот Газа, реагираше во понеделникот катарското министерство за надворешни работи. „Државата Катар…

Американски неделник објави ексклузивен материјал за „таен свет од малку познати сектори на американската армија” составен од над 60.000 луѓе

Американскиот неделник денеска објави ексклузивен материјал за „овој таен свет… од малку познатите сектори на американската армија”, составен од над 60.000 луѓе. Истражувањето е плод на двегодишна работа и испитување…

Ердоган: Рацете на Бајден се крвави од поддршката за Израел

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека американскиот претседател Цо Бајден е „со крвави раце“ поради неговата поддршка за Израел во жестокиот конфликт во Појасот Газа. „Пишувате историја со…

Ѓукановиќ: Не е прифатен заклучокот за силно спротивставување на промените на границите

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рече дека самитот на Брдо кај Крањ донесе заклучок со кој се предлага проширувањето или пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ да се базира…

Бајден: САД ќе испрати повеќе вакцини од Кина и Русија во други земји

Американскиот претседател eо Бајден објави дека до крајот на јуни, САД ќе испратат дополнителни 20 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ во други земји. “Денес објавувам дека ќе споделиме дози од…

Градоначалници на најголемите хрватски градови ќе се избираат во втор круг

Градоначалниците на најголемите хрватски градови ќе бидат избрани во вториот круг од изборите за две недели, откако никој од кандидатите вчера не успеа да освои повеќе од 50 проценти од…

Столтенберг: Нема промена на мандатот, КФОР останува на Косово

Сите 30 членки на НАТО, вклучувајќи ги и Соединетите држави, се посветени на мисијата на КФОР на Косово и нема промена на мандатот за КФОР, рече генералниот секретар на НАТО…

Џонсон и Џонсон неделава двојно ќе ја намали испораката на вакцини против ковид-19 за ЕУ

Американската компанија Џонсон и Џонсон неделава двојно ќе ја намали испораката на вакцини против Ковид-19 за Европската Унија. Според договорот, Џонсон и Џонсон во вториот квартал од годината треба да…

До сега заразени 164.028.494 луѓе, 3.398.067 од нив починале: Се уште е многу рано да се зборува за крај на пандемијата

Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека и покрај тоа што се намалува бројот на новозаболени и починати од последици од Ковид-19, многу е рано…

Столтенберг: Нема промена на мандатот, КФОР останува на Косово

Сите 30 членки на НАТО, вклучувајќи ги и Соединетите држави, се посветени на мисијата на КФОР на Косово и нема промена на мандатот за КФОР, рече генералниот секретар на НАТО…

Пахор: Западен Балкан треба да се гледа како целина

Претседателот на Словенија Борут Пахор соопшти дека е усвоена заедничка декларација во рамките на процесот Брдо-Бриони, со која се повикува Европската унија да го види регионот на Западен Балкан како…

Италија го укина карантинот за патници од ЕУ, од Велика Британија и од Израел

Во Италија од денеска е укинат карантинот за патниците од земјите-членки на Европска Унија, од Велика Британија и од Израел. Но, за влез во земјтата и понатаму е потребен негативен…

Откриени 400 килограми кокаин во Косово пристигнати од пристаништето во Драч

Косовската полиција денеска заплени 400 килограми дрога кокаин во камион натоварен со месо, што пристигнал во градот Липљан, а допатувал во земјата од пристаништето Драч во Албанија, јави дописникот на…

Косово: Запленети 400 килограми кокаин во вредност од 20 милиони евра

Главниот обвинител на Косово, Александар Љумези, изјави дека во рамките на тајната истрага чија цел е сузбивање на организираниот криминал, денес се запленети 400 килограми кокаин во вредност од 20…

Лавров: Чешка и САД се на „црната листа“ поради активности против Москва

Чешка и САД се ставени на „црната листа“ непријателски држави на Русија поради нивните непријателски активности против Москва, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. – Нивните непријателски…

Градоначалници на најголемите хрватски градови ќе се избираат во втор круг

Градоначалниците на најголемите хрватски градови ќе бидат избрани во вториот круг од изборите за две недели, откако никој од кандидатите вчера не успеа да освои повеќе од 50 проценти од…

Медицински центар од Бугарија започна со вакцинација на граѓани на Македонија во пограничната област на двете земји

Медицинскиот центар „Комак Медикал“ на д-р Милен Врабевски со помош на повеќе бугарски министерства и Царинската агенција, започна со вакцинирање против Ковид-19 на граѓани од Северна Македонија на граничните пунктови…

Циклонот Таукае стига до Индија додека државата сѐ уште се бори со смртоносен втор бран на Ковид-19

Од BBC известуваат дека Гуџерат, западната сојузна држава во Индија, се соочува со циклонот Таукае и се смета дека ова е најсилна бура што го има погодено регионот во последните…

Декларација на лидерите од Западен Балкан: Итен почеток на преговори со Скопје и Тирана

Обединувањето на Европа не е целосно без Западен Балкан. Со членството во Европската унија, границите стануваат помалку важни. ЕУ треба да биде поактивно поврзана со сите земји од Западен Балкан…

Бугарија отвора два пункта за вакцинација на македонски граѓани

Државјаните на Македонија од утре ќе можат да примат вакцина против ковид-19 на двата пункта што Бугарија ги отвори во меѓуграничната зона на два гранични премина со Македонија, и тоа…