КАТЕГОРИЈА

Фудбал

ВИДЕО: Сити е шампион, но и со променет состав бележи победи

Феран Торес одигра фантастичен натпревар за Манчестер Сити вечерва на „Сент Џејмс Парк“. Во натпреварот полн со голови, Феран Торес постигна хет-трик за „граѓаните“ во победата кај Њукасл со 3:4.…

Објавена официјалната химна за ЕП во фудбал

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) денеска ја претстави официјалната химна на претстојното Европско првенство УЕФА ЕВРО 2020 под името „We Are The People“. На песната зад која стои легендарниот холандски Ди-Џеј…

Во Торино ништо не сакаат да скријат: На улица „уловен“ повратникот тренер во Јувентус?!

Како што одат работите за Јувентус, нивната сезона ќе биде целосно неуспешна. „Старата дама“ ги загуби сите фронтови сезонава, а и виси во воздух нивниот пласман во Лига на шампиони…

Перез на попушта: Нема нова понуда за Рамос, ПСЖ почна да врти телефони

Легендата на Реал Мадрид, Серхио Рамос, се уште не се одлучил за својата иднина. Каталонскиот весник „Спорт“, денеск апишува дека претседателот на мадридскиот клуб, Флорентино Перез, нема да го смени…

Комити: Приказните дека ФК Вардар е во приватна сопственост не држат вода

Навивачката група на Вардар „Комити“ вечерва се огласи со ново соопштение. Во нивната последна реакција „Комити“ објаснуваат зошто е погрешно да се гледа на ФК Вардар како на приватна сопственост.…

Додека Германија се уште се мисли, Флик има повици од Лапорта и Ањели

Со одложувањето на преговорите меѓу тренерот на Баерн Минхен, Ханси Флик и Германската фудбалска асоцијација, интересот за него расте кај големите европски клубови. Според германски „Билд“, Барселона веќе имала телефонски…

Гвардиола ги шокираше сите и на голот стави човек кој не бранеше во Премиер лигата 10 години

Пеп Гвардиола направи бројни измени во составот на Манчестер Сити пред вечерашниот натпревар против Њукасл Јунајтед. Граѓаните пристигнаа на Св. Џејмс Парк како нов шампион во Премиер лигата, и тоа…

ВИДЕО: Мајсторија на Торес за „Пушкаш“, Сити го потврди шампионското славје!

Фудбалерите на Манчестер сити вечерва го совладаа Њукасл како гости со 3:4 (2:2) во натпреварот од 37 коло во Премиер лигата. Иако меч без резултатско значење истиот заврши со дури…

ВИДЕО: Халанд му подари ‘воспитна’ на соиграч за време на прославата

Борусија Дротмунд го освои Купот на Германија, откако во финалето го совлада РБ Лајпциг со 4-1. Џејдон Санчо и Ерлинг Халанд постигнаа по два гола за тимот од Дортмунд, а…

Пандев: Пензија? Ништо не се знае, ќе видиме

Многу се пишува овој период за тоа дали македонската фудбалска икона Горан Пандев ќе игра и наредната сезона во редовите на Џенова. Пандев зад себе има фантастична сезона во која…

Радуловиќ: Нема да погрешиме и да ја потцениме Академија ФМП!

Кошаркарите на МЗТ Скопје со убедлива победа над Куманово (100-84) се пласираа меѓу четирите екипи што утре ќе ги продолжат борбите за трофејот во Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“, иако крајниот резултат…

ФОТО: Пирло пред отказ, новиот тренер на Јувентус „фатен“ во Торино?

„Бјанконерите“ се во огромен проблем и лесно може да се случи да не ги гледаме во Лигата на шампионите следната сезона, а од трофеите сезонава можат да го освојат само…

Минхен ќе мора да почека, финалето во 2023 година ќе се одржи во Истанбул

Пандемијата со коронавирусот спречи Истанбул да биде домаќин на овогодишното финале во Лигата на шампионите. Протоколите и рестрикциите на турските наделжни органи ја натераа УЕФА да го премести мечот за…

Со ѕверски старт повреди млад фудбалер на Реал Мадрид, а не доби никаква казна!

Реал Мадрид го совлада тимот на Гранада со 4-1 и така ја задржа шансата во последните две кола да го престигне Атлетико Мадрид и да дојде до шампионската титула. Тренерот…

Кин: Се додека Манчестер Јунајтед ги има Мектоминеј и Фред не може да освои титула – Екипа

Манчетсер Јунјтед вчеравечер беше прегазен од Ливерпул на „Олд Трафорд“ со 4-2, натпревар кој го одбележаа разочарувачките потези на играчите за врска на „црвените ѓаволи“, а видно беше и отсуството…

Големо трансфер изненадување: Лаутаро се сели во Ла Лига, но не во Барселона

Аргентинскиот напаѓач Лаутаро Мартинез, својата кариера најверојатно ќе ја продолжи во Шпанија, но не во редовите на Барселона, која за неговиот потпис е заинтересирана во последните две години, туку во…

Премиер лига ги продаде телевизиските права за 5,5 милијарди евра

Англиската фудбалска Премиер лига објави денеска дека постигнала договор околу продажба на правата за телевизиски преноси од натпреварите со Скај спортс, БТ Спорт, Амазон Прајм Видео и Би-Би-Си Спорт, вреден…

Де Бур го објави поширокиот список на Холандија за ЕП

– Холандскиот селектор Франк де Бур го објави денеска поширокиот список фудбалери за претстојното Европско првенство (ЕП) на кое Холандија на 21 јуни во Амстердам ја пречекува македонската репрезентација во…

ВИДЕО: Феноменална идеја – еве како Ливерпул ги надмудри навивачите на Јунајтед

Навивачите на Манчестер Јунајтед планираа одново да се обидат да направат проблеми пред почетокот на дербито против Ливерпул. Овојпат гостите на досетлив начин успеаја да ги измамат. Автобусот со обележјата…

Бразилски фудбалер од Израел објави фотографија од неговито срушен дом: Чудо е што сум жив, ве молам престанете! 📸

Бразилски фудбалер од Израел објави фотографија од неговито срушен дом: Чудо е што сум жив, ве молам престанете! 📸 Бразилски фудбалер од Израел објави фотографија од неговито срушен дом: Чудо…