КАТЕГОРИЈА

Спорт

Официјално почна продажбата на билетите за натпреварите на Македонија на ЕП во фудбал

Од денес и официјално започна продажбата на билетите за натпреварите на Македонија на претстојното Европско првенство, кое ова лето ќе се одржи ширум Европа. Од УЕФА информираат од 17 мај,…

Претседателот на ФФМ на прославата на титулата на Шкендија лета „орли“

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, беше дел од вечерашната прослава на четвртата титула на Шкендија во домашниот шампионат. На свеченоста Сејдини заедно со сопственикот на Шкендија,…

Тони Кукоч после седум неуспешни обиди влезе во Куќата на Славните

Легендата на хрватската кошарка и на шесткратниот НБА првак Чикаго Булс, Тони Кукоч после седум неуспешни обиди, конечно влезе во Куќата на Славните. Еден од најдобрите играчи во историјата на…

Недостатокот на чипови го намалува производството на нови возила

Глобалниот недостиг на компјутерски чипови ги принуди производителите на автомобили да го намалат производството, така што има помалку возила на продажните места, токму кога смиреноста на пандемијата ја стимулира побарувачката…

Депај го следи примерот на Де Брујне, сам ќе одлучува за својата иднина

Во престојниот преоден рок, веројатно најважниот во неговата кариера, Мемфис Депај ќе влезе без застапници. Офанзивецот и капитен на Лион, чиј договор истекува на крајот од оваа сезона, ја раскина…

Бивш фудбалер на Вардар погоден по нападите во Израел

Палестина и Израел не се смируваат веќе неколку дена и се напаѓаат меѓу себе, а веќе голем број луѓе си ги загубија животите. Поранешниот фудбалер на Вардар, Ибе Зито Огбона…

Крај на една ера: Кејн побарал да си оди од Тотенхем

Најдобриот стрелец на Тотенхем последните сезони вечерва му соопштил на раководството на клубот дека сака да си оди на крајот од сезоната. Со оглед на тоа што е длабоко навлезен…

ВИДЕО: „Мајсторија“ на Ају, брејк на Свонси во плеј-офот со Барнсли

За разлика од Борнмут, кој го искористи домашниот терен и поддршката од публиката и славеше со 1-0 над Брентфорд, екипата на Барнсли не го стори тоа и во својот дом…

Николов и Лече ја загубија првата полуфинална битка за влез во Серија А

Екипата на Лече, за која од оваа година настапува македонскиот репрезентативец Бобан Николов, го загуби првиот полуфинален дуел од Венеција (1-0), во рамките од плеј-офот за влез во Серија А…

Федерер ќе стане петтиот спортист милијардер

Швајцарецот до крајот на годинава ќе ќе влезе во одбрано друштво на спортисти. Рожер Федерер до крајот на 2021 година би требало да стане дел од елитен клуб на спортисти…

Фајнл-фор завршницата во женската ракометна ЛШ ќе се игра со публика

Европската ракометна федерација (ЕХФ) заедно со челниците на унгарскиот национален сојуз се договорија да дозволат присуство на одреден број гледачи на претстојната завршница од Лигата на шампионите во женска конкуренција,…

Блажевска: Сите долгови ќе си бидат исплатени, секој ќе го добие своето

Ракометниот клуб Металург ангажира две нови имиња. Потпиша со браќата Кевин и Оливие Ниокас од Франција за следната сезона, но во ист ден се објави извештај на Арбитражниот суд на…

Тони Крос позитивен на коронавирус

Реал Мадрид денеска објави дека германскиот репрезентативец е позитивен на коронавирус. Во соопштението „кралскиот клуб“ само потврди дека Крос денеска имал позитивен тест, а се наоѓа во карантн од петокот,…

Германската фудбалска федерација остана без претседател поради нацистички скандал

Претседателот на фудбалската федерација на Германија (ДФБ) Фриц Келер, денеска си поднесе оставка, речиси еден месец откако еден од своите потпретседатели го спореди со нацистичкиот судија Роланд Фрајзлер. Келер на…

Дербито Вардар – Е.Пелистер ќе го судат најдобрите судии

Дербито во машката ракометна Супер лига меѓу екипите на Еурофарм Пелистер и Вардар ќе се одигра в четврток во Битола во салата „Боро Чурлевски“, со почеток во 18 часот, а…

Македонија на ЕП во пливање со два претставника

Во Будимпешта започна Европското првенство во пливачки спортови. Македонија има два претставници кои веќе се појавија во квалификационите трки. Филип Деркоски на 400 метри слободно низ целта мина со време…

Селектор на Хрватска го објави списокот на фудбалери за ЕП (ФОТО)

Селекторот на фудбалската репрезентација на Хрватска, го обајви списокот со кој светските вице-шампиони ќе настапат на Европското Првенство во фудбал. Хрватска на ЕУРО 2020 ќе биде предводена од својот најдобар…

Ѓоковиќ титулата на АО ќе ја брани надвор од Австралија – Екипа

Австралиската влада донесе одлука да ги затвори границите до средината на 2022 година, пренесуваат локалните медиуми. Оваа одлука ќе влијае и на организацијата на Австралија опен следната година. Веќе сега…

КМФМ со 45 медали од Европскиот Куп во Белград

Голем успех на македонската кикбокс репрезентација. 92 натпреварувачи и тренери од 11 македонски кикбокс клубови, предводени од претседателот на Кикбокс Маитаи федерацијата на Македонија, Дејан Митровски Урко овој викенд во…

Милан, Јуве и Наполи можат да завршат со ист број бодови

Иако е малку веројатно, на крајот од сезоната во Серија, три екипи можат да завршат со идентичен број бодови. Тоа се Милан, Наполи и Јувентус кои се во игра за…