КАТЕГОРИЈА

Рецепти

Зелен тарт со сирење

Совршен избор за доручек, ручек или вечера СОСТОЈКИ За тестото – 2 чаши брашно, – 1 чаша ладен путер – 1 јајце – 2 лажици ладна вода За филот<br... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Во Скопје ќе се одржи првиот Слоу фуд салон под мотото „Храната е движење“

Под мотото „Храната е движење“ на 18 и 19 октомври во хотел „Александар палас“, Скопје ќе се одржи првиот „Слоу фуд салон“. Слоу Фуд... Прочитај повеќе тука...Кујнски тефтер – Република

Веганка ги пријавила пријателите во полиција, ја хранеле со месо додека била пијана

Веганка неодамна се нашла во непријатна ситуација кога, во склоп на околности изела месо без нејзино знаење. Имено, 24-годишната... Прочитај повеќе тука...Кујнски тефтер – Република

Сладок компир со спанаќ и печурки

Супер брз и здрав рецепт совршен за есенските денови СОСТОЈКИ 3 средни слатки компири (батати) 220 г сечкани печурки 150 г свеж спанаќ 1/2... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Есенски вкус: Сос од јаболка со цимет

Јаболката и циметот заедно создаваат неповторлива комбинација на вкусови која потсетува на есен. Во продолжение, рецепт за сос од... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Домашно чоколадно млеко од лешници

Ако сте љубител на чоколадно млеко, но не смеете да го пиете од одредени причини, еве една идеја за подготовка на чоколадно млеко од... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Непечена штрудла од јаболка

Обожавате слатка вкусна пита од јаболки? А мирисот на цимет и суво грозје? Оваа непечена штрудла е вистинсо решение за вас, особено... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално

Највкусната пица како од пицерија

Пицата има култен статус и е омилен специјалитет, а подготовката на тестото е најважниот дел за да биде вкусна. Пица мајсторите... Прочитај повеќе тука...Деликатеси – Локално