КАТЕГОРИЈА

Здравје

ФИЛИПЧЕ: Ни пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“ преку Ковакс механизмот

Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од производителот Астра Зенека кои ги обезбедивме преку Ковакс механизмот, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче. Како што најави, вакцините ќе бидат…

Русинките се колнат во оваа напивка за слабеење: Благодарение на неа се толку вити!

Русинките се колнат во оваа напивка за слабеење: Благодарение на неа се толку вити! Само измешајте ги овие две состојки и напивката е спремна Русинките се познати по витата линија,…

Подготовете се за на плажа – Коктел од суви сливи кој топи вишок килограми и масти – Среќа.мк

Ние често ги обвинуваме мрзливите црева за вишокот тежина, особено за оние околу стомакот, кои спречуваат согорување на маснотии и елиминирање на нечистотиите од телото. Нутриционистите тврдат дека постои решение…

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато, објави група научници од Универзитетот во Кембриџ

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато и нема доволно докази за да се каже дали настанал природно или потекнува од лабораторија, објави група искусни научници од Универзитетот во Кембриџ.…

КОВИД СОСТОЈБА: Расте бројот на вакцинирани и оздравени, се намалува на примени во болниците

Според вчера објавениот извештај на Институтот за јавно здравје за изминати 24 часа, регистрирани се 3.803 оздравени пациенти. Тоа е најголем број регистирирани оздравени пациенти од Ковид-19 за еден ден…

Дали навистина ни требаат 8 чаши вода, осум часа сон и 10.000 чекори на ден?

Ако некогаш вашиот фокус бил насочен кон сопственото здравје и она што ние го нарекуваме здрав начин на живот, веројатно повремено сте наишле на општи совети за здравјето за тоа…

Ковид-19 го скратува животот за две години

Поради коронавирусот, просечниот животен век на луѓето се намалува за 1,5-2 години, смета Анча Баранова, професорка на Одделот за системска биологија при универзитетот „Џорџ Мејсон” во Фејрфакс, Вирџинија, САД. Таа…

Еликсир за младост и добро здравје: Рецепт на монах од Тибет само со две состојки

Фото: Pixabay Овој еликсир за добро здравје и младост не е без причина популарен и на истокот и на западот Еликсир, кој го чисти телото и ја одржува виталноста на…

Често го игнорираме, а не треба: Ако го забележите овој симптом веднаш посетете лекар!

Фото: Shutterstock Постојаниот висок пулс на срцето може да укаже на проблеми со тироидната жлезда Никој не обрнува внимание на овој симптом, а, тоа укажува на тешки услови. Постојано високиот…

СЗО: Државите сами да одлучат за неносење маски врз основа на ситуацијата

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека треба да се земат предвид локалните услови при одлуките на државите да им дозволат на вакцинираните граѓани да не носат заштитни маски на…