КАТЕГОРИЈА

Македонија

Хоџа: Државата ќе проценува кои парцели може да се пренаменат од земјоделски во градежни

Доколку државата цени дека не треба да се дозволи пренамена на земјиштето, доколку не е во согласност со законите, било кој и да биде министер или било која да биде…

МТСП ќе ги ревидира нормативите и стандардите за исхрана и оброци во градинките

Министерството за труд и социјална политика ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци на децата во градинки, во насока на нивно унапредување и усогласување со…

Пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“ преку Ковакс механизмот

– Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од производителот Астра Зенека кои ги обезбедивме преку Ковакс механизмот, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче. Како што најави, вакцините ќе…

Спасов за одлуката на Пендаровски: Добро е што во Македонија веќе не може ништо да помине така бесшумно на мала врата

„Образложението на Пендаровски бара одговор“, вака поранешниот министер за правда и универзитетски професор, Ѓорѓи Спасов на својот Фејсбук профил ја коментираше одлуката на претседателот Пендаровски да не го потпише Законот…

ИФИМЕС: Во тек е разузнавачка операција „Коњски скок “, со цел да се дестабилизира државата и да се врати Груевски

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии од Љубљана (ИФИМЕС) во својата нова анализа за земјава под наслов „Дали ЕУ е пред нова историска грешка“ посочува дека С. Македонија е…

Сарач: ДНЕТ се оградува од изјавата на Мицкоски во врска со случувањата во Палестина и бараме истата да биде повлечена – Либертас

Движењето на Национално Единство на Турците партија која е коалиционен партнер на ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Христијан Мицкоски во врска со случувањата во појасот Газа во Палестина.…

Не доби Нобелова, но ниже одликувања: Грчката комора го одликува Заев среде Атина

На претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Атина му е врачено одликување како признание за неговиот голем придонес во унапредувањето на економските и политичките врски меѓу Грција и Македонија…

Петковски: За спорот со Бугарија, Владата треба да се обрати на адресата во Софија, а не во ЕУ

Политичкиот аналитичар Љупчо Петковски смета дека Владата во моментов за изнаоѓање на решение за спорот што го наметна Бугарија се обраќа на погрешна адреса. „Пристапот на нашата дипломатија е несоодветен.…

Сите детали: Кои се условите за патување во Грција до 24 мај

Министерството за надворешни работи информира дека грчката Влада донесе нова заедничка министерска одлука со која од денеска се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски со трети…

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГИ ИСПРАВИ ГРЕШКИТЕ НА ЦАРОВСКА

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта ќе ги исправи грешките на Мила Царовска, изјави Весна Јаневска претседателка на комисија за образование и наука на партија. – Се разбира дека сето…

Груби: Северна Македонија и Албанија не треба да се одвојат на патот кон ЕУ

Груби рече дека ќе работат макотропно за да се надмине, како што рече, проблемот со соседна Софија и сме готови да дојдеме до решение, но не под услов на загрозување…

Со веспа покосил две девојки, кои се здобиле со тешки телесни повреди

Според Министерството за внатрешни работи, две девојки од Штип, на возраст од 21 година, се тешко повредени откако синоќа во нив удрила веспа, управувана од малолетник. „Несреќата се случила на…

Во Дојран нема активни, а во Македонски Брод има само 1 случај

Објавено во: Македонија, Корона Вирус Во Дојран нема активни, а во Македонски Брод има случај, додека во Пехчево и Демир Капија има по 4 случаи. Дебар има 8, а Кратово…

Се вакцинираше и Николовски: „Имунизацијата е клучна за да ја оставиме оваа тешка здравствена криза зад нас“

77 Споделувања Share Tweet Согласно националниот план за имунизација, денеска на вакциналниот пункт во спортската сала „Борис Трајковски“, првата доза вакцина против ковид ја прими и вицепремиерот за борба против…

Заев: Македонскиот идентитет е гордост и факт

Македонскиот идентитет освен што е прашање на гордост, пред сѐ е прашање на факти, наука, традиција и национално обележје на нашиот македонски народ. Тој не е и нема да биде…

Почина Наќе Стојановски, поранешен пратеник и функционер од СДСМ

Во 71-та година од животот, денеска почина Наќе Стојановски, поранешен долгогодишен пратеник од редовите на Социјалдемократскиот сојуз и вршител на повеќе државни функции. Веста за смртта на Стојановски ја објави…

Заев дал амин: Бугарски универзитет ќе отвори филијала во Македонија

Бугарскиот универзитет од Велико Трново „Св. Кирил и Методиј“ ќе отвори своја филијала во Македонија, јави бугарското Национално радио. Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, преговорите меѓу Универзитетот…

годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

НЛБ Банка повторно ја прошири својата понуда на осигурителни продукти и во соработка со Сава осигурување воведе приватно здравствено осигурување, со што ја потврдува позицијата на лидер и предводник на…

Мицкоски: Ние велиме да за клинички, апсолутно да, но да го направиме како што треба

„Јас сум го кажувал нашиот став и ќе го повториме и тој став има константа и е непроменет, ако некој мисли дека ќе потроши најмалку половина милијарда пари на граѓаните…

Драма за време на полициски час- скопјанец со бомба кашикара им влегол во двор

Скопјанец за време на полициски час влегол во двор каде што седеле две лица и извадил бомба кашикара, по што полицијата го уапсиле. -На 14.05.2021 околу 01.30 часот, полициски службеници…