КАТЕГОРИЈА

Култура

Објавен конкурсот за наградата „Антево перо“ за 2021 година

Meѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ распиша Конкурс за доделување на наградата „Антево перо“, востановена во чест на творештвото на бардот на современата македонска поезија, Анте Поповски, за…

Објавен зборникот „Навраќање кон Конески“ на Стаменов и Антиќ

Во издание на Општина Куманово од печат излезе зборникот „Навраќање кон Конески“, што го приредија Свето Стаменов, новинар на Македонското радио – Радио Скопје и познат македонски публицист и проф.…

Во Ресен одбележан Светскиот ден на книгата

Со промоција на романот „Звукот на тишината“ од младата писателка Ева Ристевска и доделување на наградите од литературниот конкурс „Волшебниот свет на книгата“, ресенската билбиотека вечерва го одбележа Светскиот ден…

15 млади македонски уметници што беа одбиени за 13. Биенале на МСУ организираат изложба во „Јавна соба“

15 млади македонски уметници одлучија да и ги покажат на јавноста делата што беа одбиени на конкурсот за 13. Биенале на млади уметници, во организација на Музејот на современа уметност…

Со концертот „Данте“ Филхармонија ја заокружува концертната сезона

Овој четврток во 20 часот, со концертот насловен „Данте“, Филхармонија ја заокружува оваа концертна сезона. На последниот концерт во официјалниот дел од сезоната ќе бидат изведени дела од Фомин, Лист…

Со отворање на постојните поставки во струмичкиот Завод и музеј почнаа активностите од програмата „Струмица град на културата“ – Либертас

– Со отворање на постојните поставки од културното и историското наследство од Струмичкиот регион за првачиња и лица со попреченост, денеска НУ „Завод и музеј Струмица“ ја почна реализацијата на…

„Недела на италијанскиот филм“ од денеска во Кинотека

Во Кинотеката на Македонија, од денеска до 23 мај, ќе се одржува XXI издание на „Неделата на италијанскиот филм“, ревија на италијански филмови, која годинава е посветена на темата миграција.…

Документацијата од „Струшки вечери на поезијата“ предадена на Државниот архив

Целокупната документација на Меѓународната поетска манифестација Струшки вечери на поезијата, предадена во Државниот историски архив. Вредните документи од 1963 до 1990 година, како дел од историјата на земјава, ќе бидат…

Фотографија од „Свети Јован Канео“ победник во серијата фотографии од патувања на лондонски „Тајмс“ – Либертас

– Црквата „Свети Јован Канео“, едно од најрепрезентативните обележја на Охрид, е мотивот на наградената фотографија што ја додели вчерашното издание на неделното издание на лондонскиот весник „Тајмс“. Станува збор…

Гран-при за „Палешка“ на Драгана Милошевски-Попова на фестивалот за деца „Малиот Јоаким“ во Косово

Претставата „Палешка“ што ја адаптираше и режираше Драгана Милошевски – Поповa го освои Гран-прито на Фестивалот за деца и млади „Малиот Јоаким“ што викендов заврши во Грачаница, Косово. Освен за…