КАТЕГОРИЈА

Хроника

Приведено лице на скопскиот аеродром, запленети марихуана и хашиш

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија, во координација со СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога, денеска на Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“,…

Приведено лице од скопско, по распишана централна потерница

На 17.05.2021 во 14.15 часот полициски службеници од Сeктор за меѓународна полициска соработка, Отсек за потраги, на подрачјето на Катланово го лишиле од слобода Б.А.(41) од скопски Петровец, баран по…

За брзо возење санкционирани 410 возачи

Вкупно 410 возачи се санкционирани за брзо возење во зајакната акциска контрола на територијата на целата држава што денеска ја спроведе Министерството за внатрешни работи. Како што информира МВР, од…

Ќотек поради долгови: Три лица од Илинден завршија во болница

Поради долг три лица добија ќотек во својот дом во населбата Илинден. Како што соопшти МВР, четири лица на возраст од 19, 21 и двајца на 26 години, насилно влегле…

Кривична пријава против две лица за „фалсификување на огнено оружје”

ОВР Струга поднесе кривична пријава против А.Н.(56) од Кичево и против А.А.(42) од струшкото село Франгово, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување на огнено оружје” и…

Повреденo 13-годишнo девојче кое управувало мопед

Малолетничка од Куманово, која управувала мопед е повредена по судир со автомобил. Несреќата се случила вчера во 16.35 часот, на крстосница од ул.„Тоде Мендол“ и ул.„Перо Илиевски“, помеѓу мопед „априлиа“…

Малолетничка од Скопје пријавила дека насилно била донесена во Тетово

Несекојдневен случај на насилно однесување и физички напад е пријавен во тетовската полиција од страна на малолетничка од Скопје. Таа вчера пријавила дека во саботата насилно била донесе во Тетово.…

Кривична пријава за кичевец за неовластено држење, посредување и тргување со оружје

Вестите, содржините и фотографиите на интернет страницата MakPress.mk може да се користат само за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење, пренесување и реобјавување на вестите, содржините и фотографиите без…

Лажен полицаец се јавува кај луѓе и бара пари за наводни сообраќајки

СВР Охрид презема мерки за пронаоѓање на лице кое, деновиве преку телефонски јавувања кај граѓани од Охрид, Струга и Кичево, лажно се претставува како полициски службеник. Осомничениот врши измама за…

Го снимија на камера откако константно им крадел борчиња, елки и цвеќиња од дворот

На социјалните мрежи се појави видео снимка од камера која сопствениците ја поставиле откако во текот на неколку месеци константно некој им крадел борчиња, елки и цвеќиња кои си ги…

Тројца дебрани го прекршиле полицискиот час

Тројца дебрани ја прекршиле забраната за движење од 24 до 4 часот со цел спречување на ширењето на вирусот Ковид-19 и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. Според полициската…

Момче е претепано до смрт во кафеана во Алексинац

Од полицијата известија дека се идентификувани луѓето кои го претепале младиот човек до смрт и се трага по нив. Александар С. (26) почина синоќа во Универзитетскиот клинички центар во Ниш…

При утовар на дрва без документи затекнат и шумочуварот

На 15.05.2021 во 09.15 часот на место викано „Трпеј Кошари“, атар на с.Лактиње, општина Дебрца, полициски службеници извршиле контрола, при што ги затекнале Ј.П.(56), Ц.К.(56), З.П.(31) и В.И.(20), сите од…

Малолетникот од Кочани чиј татко се закануваше со убиство фатен како краде во Штип

Малолетниот Ром од Кочани чиј татко неодамна се закани дека ќе убива , деновиве крадел низ куќи во Штип. Домашните камери на штипјанка го лоцирале како спокојно влегува и со…

За брзо возење санкционирани 410 возачи

Вкупно 410 возачи се санкционирани за брзо возење во зајакната акциска контрола на територијата на целата држава што денеска ја спроведе Министерството за внатрешни работи. Како што информира МВР, од…

Приведено лице на скопскиот аеродром, запленети марихуана и хашиш

На 17.05.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија, во координација со СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога, на Граничниот…

Приведен скопјанец за издржување на затворска казна

На 17.05.2021 во 14.25 часот од страна на полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек за потрага, на подрачјето на с.Бадар е лишен од слобода П.А.(40) од…