КАТЕГОРИЈА

Бизнис

Од ноќеска нови повисоки цени на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,50 денар/литар, додека малопродажните цени бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат…

Царовска: Реформата има една главна цел, да обезбеди образование согласно светски стандарди

Нема лошо време за квалитетна реформа, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во дебатната емисија на ТВ Клан. Царовска објасни дека промените во системот на образование не се…

Во земјава има 1,8 милиони претплатници во мобилната телефонија

Во последниот квартал минатата година бројот на активни претплатници во мобилната телефонија изнесува 1.862.138. Регистрирани се 248.348 деловни постпеид претлатници, а од резиденцијалните 738. 956 се при пеид, а 874.…

АНАЛИЗА: Година на економско заздравување и раст на економијата

Светска банка за годинава предвидува економски раст од 3,5%, очекувањата на бизнис – експертската фела се дека растот ќе се движи околу 4%, а Владата проектираше раст нешто повисок од…

Ќе учествуваат Заев, Димитров и Нуредини: Почнува Делфи економскиот форум во Атина

Со над 1.000 учесници од 42 земји, меѓу кои и од Северна Македонија, со 372 сесии на различни теми, од денеска до 15 мај во Атина ќе се одржи шестиот…

Adidas за три месеци има скоро пола милијарда евра добивка – Бизнис Инфо

Спортскиот бренд Adidas во првиот квартал од оваа година прикажа добивка од над 500 милиони евра, што е огромен раст во однос на истиот период лани кога заработката беше само…

Македонскиот ИТ пионер „Еконет“ станува дел од реномираната ИТ компанија „Синами“

– Од април 2021 година, македонскиот ИТ пионер „Еконет“ преминува во сопствеништво на реномираната ИТ компанија „Синами“, која веќе 20 години успешно делува на домашниот, но и на меѓународните пазари.…

НЛБ Банка по петтипат ја доби наградата за најдобра Банка на Europe Banking Awards

НЛБ Банка АД Скопје на годинешните Europe Banking Awards за 2020 година ја доби петтата награда по ред за Најдобра банка во земјата од финансискиот магазин ЕМЕА. Europe Banking Awards…

НУК: Владата да обезбеди финансиска поддршка за сите угостители

Независната угостителска комора утринава до Владата доставила барање за измена на јавниот повик за финансиска поддршка на угостителите со цел да бидат опфатени сите угостители на кои со владината одлука…

Германска банка отпушта 10.000 вработени

Германската „Commerzbank“ ќе отпушти 10.000 лица во обид да ги намали трошоците, пренесува „Reuters“. Првиот човек на банката, Манфред Кноф, веќе најави намалување на бројот на вработени на почетокот на…

Grouper.mk на екс министерката Нина Ангеловска доби нов сопственик

Payten, кој е дел од полската групација Asseco SEE, е новиот сопственик на македонската платформа за е-трговија, Grouper.mk, информираа од Grouper.mk. Payten е провајдер на целосни софтверски решенија за платежната…

Листата на милијардери на Forbes се зголеми за 117 нови само во Европа

Минатата година беше генерално повеќе од добра за милијардерите, па така и за оние европските. Европа сега има дури 628 милијардери, според списокот на Forbes за 2021 година, а тоа…

Партија на пензионери: Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години

Партија на пензионери: Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години Партијата на пензионери ги информира засегнатите пензионери од МВР дека наскоро треба…