КАТЕГОРИЈА

Економија

Долгото работно време причина за смрт на 745.000 луѓе

Долгото работно време е причина за 745.000 смртни случаи од мозочен удар и исхемично срцево заболување во 2016 година, според проценките на Светската здравствена организација (СЗО) и Меѓународната организација на…

Институциите ќе подготоват акциски планови за реализацијата на ИПА 2 проектите

Владата на тематска седница што се одржа вечерва го разгледа напредокот на проектите финансирани преку ИПА 2 и проектите што се финансираат од меѓународните финансиски институции со прогрес за нивна…

Угостителите ги претставија предизвиците на секторот пред гувернерката Ангеловска-Бежоска

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка одржаа конструктивна работна средба со претставници на Независната угостителска комора (НУК), на којашто учествуваа и претставници од банкарскиот сектор. -…

Португалија дозволува влез на туристи од ЕУ и Велика Британија со негативен тест

Португалија дозволува туристички летови од земјите од Европската унија со ниска стапка на инфекција со коронавирусот и од Велика Британија, но патниците мора да покажат негативен тест на Ковид-19. Претходно,…

Заев не се откажува од Законот за продажба на земјоделско земјиште, вели дека без тоа нема да има сериозен напредок

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на лозовиот насад Тиквеш кај месноста „Бабуна“ во Велес, изјави дека земјоделството не може да се развие дополнително без продажба на државните површини, во…

ФИТР објави повик за воспоставување на лаборатории за млади, обезбедени девет милиони денари

Фондот за иновации и технолошки развој објави јавен повик за воспоставување на две лабoратории за производство „Младите создаваат“ каде младите на возраст од 15 до 29 години ќе добијат бесплатен…

Од полноќ пониска цена само на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, цените на другите горива остануваат исти

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќсе намалува за 0,50 денар/литар, а малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за…

ВВ „Тиквеш“ инвестираше 2,5 милиони евра во нови лозови насади

Компанијата „М6 Аграр“, која заедно со ВВ „Тиквеш“ е дел од Групацијата М6,и во услови на криза предизвикана од пандемијата од Kовид-19, продолжи со инвестицискиот циклус. Нови лозови насади на…

Телеком му плаќа на Китанов половина од надоместокот што го добиваше Буши

Телеком му плаќа на Китанов половина од надоместокот што го добиваше Буши Надоместоците на членови на Одборот на директори предложени од Владата во Македонски телеком избрани на 15 декември лани…

Кристина Камчева влегува во Надзорен одбор на Стопанска банка Битола

Објавено во: Финансии Кристина Камчева Стојчевска, сестра на Јордан Камчев е номинирана за нов член на Надзорен одбор на Стопанска банка Битола. Таа моментно е советник за бизнис развој и…

Скоро 60% од Јапонците се за откажување на Олимпијадата

Скоро 60% од жителите на Јапонија веруваат дека олимпските и параолимписките игри во Токио ова лето би требало да се откажат. Тоа го покажуваат резултатите од дводневното телефонско истражување, што…

Работна средба на гувернерката на Народната банка со претставници на Независната угостителска комора

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и дел од тимот на Народната банка денеска одржаа конструктивна работна средба со претставници на Независната угостителска комора (НУК), на која учествуваа и претставници од банкарскиот сектор,…

Заев: Земјиштето нема да се носи во Австралија, во Америка, ниту во Европа, прашање е дали е ресурс за развој или не

Заев: Земјиштето нема да се носи во Австралија, во Америка, ниту во Европа, прашање е дали е ресурс за развој или не Земјоделството не може да се развие дополнително без…

Мелничарите реагираат: Во последните 25 дена, Косово ги враќа нашите камиони

Македонските мелничари денес објавија дека веќе 25 дена не можат да извезуваат затоа што косовските власти враќаат камиони со брашно под изговор дека нивото на железо и фолна киселина во…

РКЕ донесе одлука: Од полноќ цените на горивата се намалуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,51 % во однос на Одлуката од…

Биткоинот во „црвено“, вредноста најниска во последниве три месеци

Биткоинот, најважната криптовалута во светот, денес падна на најниско ниво во последнве три месеци. До тоа дојде откакон инвеститорите почнаа да ја продаваат криптовалутата, откако шефот на „Тесла“, Елон Маск,…

Заев: Нема можност за дополнителен сериозен развој во земјоделството без сопственост на земјиштето – Либертас

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на лозовиот насад Тиквеш кај месноста „Бабуна“ во Велес, изјави дека земјоделството не може да се развие дополнително без продажба на државните површини, во…

Текстилни работнички пандемијата ги преквалификува во хигиеничарки

Додека хигиеничарите стануваат професија број еден, компаниите кои се занимаваат со одржување на хигиена во станбени и деловни простории се жалат дека никогаш немале помалку работа. Според нив, работењето од…

Азески: Русија ги прифати првите наши електронски сертификати

„Полека, но сигурно, Стопанската комора на Северна Македонија се претвора во Комора на иднината. После стратегијата за понатамошен развој, донесена во 2019 година, промената на Статутот, утврдените приоритети и новите…

Гранит АД Скопје за првиот квартал оствари добивка од 80 милиони денари

ГД Гранит АД Скопје за периодот Јануари – Март 2021 година оствари позитивни финансиски резултати. Остварените консолидирани вкупни приходи во периодот Јануари – Март 2021 година изнесуваат 728.900 илјади денари…