Авто-Мото

Електричниот Renault 4Ever ќе доаѓа од Словенија

Renault веќе претстави прототип на електричниот ретро модел „5 “ на почетокот на оваа година (сериската верзија се очекува во 2023 година), но се чини дека е планирано заживување и на друга легенда на француската фабрика иконата на четири тркала…

Бензините поевтинуваат а цената на дизелот останува непроменета

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ја намали малопродажната цена на бензините, додека цената на дизелот останува иста… Цените на нафтените деривати во нашата земја во наредниот период од седум дена ќе се намалат во просек за 0,51 %. Имено,…

Mansory Bentley Bentayga

Заедно со голем број други луксузни и спортски автомобили, специјалистот – тјунерската куќа Mansory, не пропушти шанса, да го модифицира обновениот Bentley Bentayga Овој познат тјунер на луксузни и ексклузивни креации на четири тркала го претвори…

КIA повлекува повеќе од 58000 возила

Австралиската дивизија на KIA Кије објави дека 57.851 автомобил од таа марка ќе мора да се сервисираат поради решавање на проблеми со електрониката што може да предизвика пожар. Повлекувањето влијаеше на два модели – Sportage и Stinger, иако…

Недостатокот на чипови го намалува производството на нови возила

Глобалниот недостиг на компјутерски чипови ги принуди производителите на автомобили да го намалат производството, така што има помалку возила на продажните места, токму кога смиреноста на пандемијата ја стимулира побарувачката на купувачите на…