Последни вести

1 of 184

Македонија

Три успешни трансплантации од починат донор направени на клиниките за кардиохиругија и урологија

Успешно е завршена и трансплантацијата на вториот бубрег кај 40-годишен пациент. Донор е 20-годишната Верица Белчовска, која загина во сообраќајна несреќа, а нејзиното семејство одлучи да ги донира органите. Во…

МИЦЕВСКИ: Утре, за законите од 36 седница сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат во салата! За 32 седница – не!

Координаторот на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски во денешната “Тема на денот” на Сител телевизија, рече дека на утрешната седница за изгласување на петтиот пакет мерки сите 44 пратеници од…

Ваква е состојбата со коронавирусот по градови во моментов во Македонија

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.…

Белчовски добиjа милион денари донација за донираното срце на Верица

17-04-2021 Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија, му донираа милион денари на семејството на трагично починатата Верица Белчовска, кое дозволи нејзиното срце и останати органи…

Скопје

Од одлуката на Советот на Општина Центар зависи дали ќе се реализира проектот спроти „Холидеј ин“

Одлуката што ќе ја донесе Советот на Општина Центар за суспензија на Деталниот урбанистички план, на седница, која се уште не е закажана, ќе пресуди дали на локацијата спроти хотелот…

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција која в понеделник ќе ја достават до надлежните институции

– Жителите на населбата Ново Маало во Центар собираат потписи за петиција која во понеделник ќе ја достават до сите надлежни институции. – Ние жителите на Ново Маало целосно сме…

Општина Центар: Една година успешна работа на културно-социјалниот простор Јадро

Општина Центар соопшти дека новоотворениот културно-социјален простор Јадро работи успешно година дена и оти и во вонредни околности организирани се повеќе успешни проекти од областа на културата. – И покрај…

КАРПОШ АЛАРМИРА ЗА СОВЕСНО ОДЛОЖУВАЊЕ НА КАБАСТИОТ ОТПАД

| Кабастиот отпад (застарен мебел, електричен и електронски отпад) граѓаните можат да го одложат во пунктот на ЈП „Комунална хигиена“ Скопје, во Карпош 3, долж булеварот „Илинден“, позади бензинската станица…

Економија

Француската влада најави помош од една милијарда евра за земјоделците погодени од пролетниот мраз

Земјоделските култури во Франција се тешко погодени од ниските температури во земјата скоро две недели, особенолозјата и овоштарниците, по што премиерот Жан Кастекс најави создавање „исклучителен фонд за солидарност“ од…

Јавниот повик за финансиска поддршка, на кој може да аплицираат компании, кои организираат настани, ќе биде објавен следната недела

Исклучиво домашни организатори, изведувачи и подизведувачи ќе учествуваат на јавниот повик за финансиска поддршка за индустријата и операторите за организација на настани, за реализација на настани осмислени од апликантите, на…

Состанок на гувернерката на Народната банка Ангеловска-Бежоска со директорот на Одделот за Европа на ММФ Камер

Прашањето за финансиската стабилност, како цврст столб на македонската економија, поткрепена со стабилен банкарски систем, како и значењето да се прави постојана процена на идните текови и очекувања кои произлегуваат…

Псалтиров, Саити, Тунева и Ајдини избрани за први економски советници

Илија Псалтиров во Варшава, Абдилџемил Саити во Минхен, Сузана Тунева во Анкара и Бекри Ајдини во Абу Даби, се првите четири економски советници, кои ќе бидат упатени во амбасадите во…

Балкан

Бугарските социјалисти ќе ја поддржат партиската влада на Слави Трифонов, без да учествуваат во неа

Лидерката на опозициската Бугарска социјалистичка партија, Корнелија Нинова, по состанокот на раководството на партијата објави дека ќе ја поддржат владата на „Има таков народ“ на Слави Трифонов, јави дописникот на…

Револуцијата во 1922 година го избркала Принцот Филип од Грција

Малкумина знаат дека принцот Филип има грчки корени.Тој заедно со својата мајка избегал поРеволуцијата од 11 септември 1922 година, кога монархијата беше укината во Грција. Оттогаш ретко доаѓал во својата…

Изборниот процес во Албанија ќе го обезбедуваат над 7.500 полициски службеници

Безбедноста и редот на парламентарните избори на 25 април ќе ги гарантира албанската државна полиција, за што ќе бидат ангажирани над 7.500 полициски службеници, јави дописничката на МИА од Тирана.…

Додик: Границата меѓу Република Српска и Федерацијата БиХ е меѓународно призната и дефинитивна

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави денеска дека границата меѓу Република Српска и Федерацијата БиХ е дефинитивна и дека нема да се менува бидејќи е меѓународно признаена.…

Свет

Чешка протера руски дипломати

На списокот со 30 избрани членови на семејството на кои им било дозволено да присуствуваат на погребот на принцот Филип, имало и тројца германски принцови, кои војводата лично ги избрал…

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Лекарот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој веќе трета недела штрајкува со глад во затвор, изјави денес дека неговото здравје рапидно се влошува и дека 44-годишниот критичар на Кремљ…

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски разузнавачи. „ Како чешки министер за надворешни работи, решив да…

Кралицата седеше сама. За прв пат светот ја виде немоќна. По 73 години брак не знаеше што да прави

Кралицата Елизабета Втора денес го погреба својот сопруг, војводата од Единбург, принцот Филип , и сите што го следеа преносот на церемонијата истакнаа еден емотивен и тажен момент. Поради антипандемиски…

Хроника

Силувана 28-годишна девојка, силувачот (52) приведен

Вчера бил приведен К.Т. (52) од делчевско село откако истиот ден во 12,30 часот било пријавено дека на 14 овој месец околу 13,00 часот извршил обљуба врз 28 годишна девојка.…

Казна за гостиварецот кој оштети сообраќаен знак со четирицикл

Седумнаесетгодишникот, кој пред некој ден во обид да сними видео за социјалните мрежи, оштети сообраќаен знак доби две пријави од полицијата. Тој, попладнево е повикан во полиција и со него…

Кајмакоски во болница, пријавил дека поранешната сопруга му ставила дрога во кафето

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза откако му се слошило по средба со поранешната сопруга. Таа му дала кафе, а Кајмакоски се сомнева дека во…

Култура

Гран при на „Мал битолски Монмартр 2021“ за „Училиште 1955“ од Москва

Стручно жири на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ одлучи наградата Гран при за 2021 година да биде доделена на ученици, млади ликовни таленти од „Училиште 1955“ од Москва,…

Министерство за култура: Корисниците на проекти од Годишните конкурси за 2021 ќе треба да отворат посебна трансакциска сметка

Корисниците кои ги склучуваат договорите за поддржаните проекти на Годишните конкурси за 2021 година на Министерството за култура, ќе имаат обврска да отворат посебна наменска сметка преку која ќе се…

Пет проекти на музејот „Западна Македонија во НОВ“ во Кичево финансиски поддржани од Министерството за култура

Пет проекти подготвени од музејот„ Западна Македонија во НОВ“ во Кичево, финансиски ќе бидат поддржани од Министерството за култура. Директорот на музејот Дардан Емини истакна дека од годинашната програма финансиски…

Фондацијата за културна и научна афирмација Македонија презент од Скопје ги објави добитниците на наградите од Скрипт фест 202

Гоце Ристовски, Васил Михаил и Владо Јаневски се добитници на наградите од Скрипт фест 2021, Меѓународен фестивал на филмски сценарија, што традиционално го организира Фондацијата за културна и научна афирмација…

Сцена

Како Меган Маркл му оддаде почит на принцот Филип?

Денес беше одржан погребот на британскиот принц Филип, сопругот на кралицата Елизабета. Неговиот внук принцот Хари дојде на погребот од Америка, а неговата сопруга Меган Маркл остана во Калифорнија, бидејќи…

Вдовицата на Гучи бесна на Гага: „Не ѝ беше гајле“

Патриша Гучи, наследничката на најпознатата модна индустрија, зборуваше за своите впечатоци од филмот House of Gucci, и го изрази своето незадоволство, што го стори и вдовицата на Гучи, Патриша Регани.…

5 работи што кучињата не ги поднесуваат и им предизвикува стрес

Сопствениците на кучиња ретко сакаат да ги нервираат своите миленици. За жал, многу сопственици несвесно ги изложуваат своите кучиња речиси секојдневно на работи што не ги сакаат животните. На пример,…

Во пресрет на погребот, кралицата Елизабета објави емотивна фотографија со принцот Филип (ФОТО)

Во пресрет на погребот на принцот Филип, британската кралица Елизабета Втора сподели со јавноста една од нејзините омилени фотографии со нејзиниот сопруг, со кого беше во брак 73 години. На…

Магазин

Секоја чест: Ова се имињата на докторите-херои кои извршија трансплантација на срце

Трансплантацијата на срце се изврши на Клиниката за кардиохирургија.Тимот го предводеше директорот на државната кардиохирургија проф.др Сашко Јовев, академик д-р Жан Митрев, д-р Васил Папестиев, д-рМарјан Шокаровски, д-р Никола Христов,…

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно со љубов. Ќе ве привлекуваат романтични филмови, но и мигови…

Луѓето кои прележале ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Луѓето кои веќе го прележале ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција, предупредува нова студија на американски научници. Истражувачи од Медицинскиот факултет ИСММС во Њујорк анализирале податоци за повеќе…

Спорт

ВИДЕО: Барселона го освои „Копа дел Реј“, Меси прогласен за МВП!

Денеска во финалето на „Копа дел Реј“ за сезоната 2020/2021 Барселона со убедлив резултат 4:0 триумфираше на теренот во Севиља против Атлетик Билбао. Сите погодоци на каталонскиот гигант беа реализирани…

Флик соопшти дека го напушта Баерн

Тренерот Ханс-Дитер Флик објави дека ќе го напушти Баерн по завршувањето на сезонава, откако неговите фудбалери го совладаа Волфсбург со 3-2 на гости, со што направија чекор кон одбрана на…

Wuling Hongguang Mini EV Cabrio Concept

Малиот градски електричен автомобил Wuling Hongguang Mini EV е многу популарно возило во Кина, пред се поради неговата ниска цена… Со основна цена од околу 3.700 евра во Кина, Wuling…

Стојановски се врати, МЗТ убедливо го надигра Вардар

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје ја оствари зацртаната цел. По поразот во „вечното дерби“ со Работнички, аеродромци преку Вардар (82-66) им се вратија на победите во Првата лига. Комплетниот натпревар…

Технологија-Наука

NASA ја избра компанијата на Елон Маск да гради ново летало за Месечината

NASA ја избра SpaceX, компанијата на Елон Маск, за изградба на вселенско летало што ќе ги одведе луѓето на Месечината во текот на оваа деценија. Леталото ќе го однесе следниот…

Инстаграм тестира функција што ќе им овозможува на корисниците да изберат дали сакаат да гледаат лајкови

Инстаграм тестира функција со која корисниците ќе можат да одлучат дали сакаат да ги сокријат лајковите на сопствените објави или на објавите од луѓето што ги следат. Опцијата ќе започне…

Рендери го прикажуваат iPhone 13 во Product Red верзија (ВИДЕО)

Иако не делат околу пет до шест месеци од следната објава на iPhone, гласините за iPhone 13 линијата се се почести. Сега дојавувачот Давид Ковалски (@xleaks7) се здружи со сајтот…

Новиот Edge Canary за Android нуди нови функции и интерфејс

По објавата на плановите за обединување на Edge кодот за повеќе различни платформи, Microsoft сега објави нов Edge Canary build за корисниците на Android. Новиот build (v91.0.858.0) се поклопува со…

Колумни

„Мора да објавиме карантин“

Македонската политичка елита, без разлика дали припаѓа на левицата или на десницата, треба кончено да разбере дека нејзина должност е да работи за интересите на нацијата и ништо повеќе. Кога…

Корисните, бескорисните и лобистите

Наредени во полукруг, петнаесетина претставници на некои од поинтересните и поретките, а според некои и поегзотичните јазични редакции на Светскиот Сервис на БиБиСи чекаа со возбуда и нетрпение. Меѓу нив…

Интервјуа

Благојче Атанасоски: Македонија си била Ел Дорадо и тоа функционирало со децении

Полициските акции за субивање на институционален криминал кои се случија изминативе две недели се дел од процесот на нормализирање на мекедонската држава, по нејзиното официјалнизирање како членка на НАТО, вели…

Видео

(ВИДЕО) Мачката му го зема креветот, па се обиде да се снајде

Откако мачето му го зела неговиот кревет, другиот домашен миленик во куќата, кучето, веднаш го врати „ударот“, а сопственичката, место да ја исправи неправдата, го уклучила телефонот да снима. Таа…